Nasıl Roman Yazılır? Roman Yazmak İçin Teknikler ve Püf Noktalar

Roman Yazmaya Başlamadan Önce Ne Yapılmalıdır?

Roman yazmak istiyorsanız ve bu alanda kendinizi daha da geliştirmeyi düşünüyorsanız bazı ön bilgileri bilmenizde yarar vardır. Öncelikle romanın tam olarak ne olduğunu ve ne anlama geldiğini çok iyi kavramalısınız.

Roman okumadan roman yazmak olmaz. Birçok romanı okumalı ve geniş bir bilgi hazneniz olmalıdır. Okumayan bir insan okunacak bir eser ortaya koyamaz. İyi bir roman yazarı olmak istiyorsanız öncelikle iyi bir roman okuyucusu olmalısınız.

Yazmaya başlamadan önce eskiden hazırladığınız taslağı düzenleyerek tekrar düzenli bir şekilde yazabilirsiniz. Eğer bir taslak hazırlığı yapmadıysanız direkt olarak bir cümle ile başlayıp ardından ilham geldikçe de devam edebilirsiniz. Fakat en doğru olanı bir düzen ve taslak oluşturmanızdır.

Bir kurgu ve şema üzerinden girmeniz size yol haritası olacak ve ilerlemenize yardım edecektir. Yazacağınız hikayedeki sahneleri kurgulayıp, olayların geçtiği yerleri belirlerseniz sonrasında geliştirmeniz daha basit olacaktır. Genellikle en iyi yöntemin bu olduğu düşünülür.

Romanın önceden başı ve sonu belli olmalıdır. Roman yazmaya başladıktan sonra bazı şeyleri değiştirebilirsiniz ancak kısa bir özet işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Sinopsis Nedir?

Kaleme alınacak romanın kısa özetine verilen isimdir. Sinopsisde diyalog bulunmaz. Roman yazmadan önce ön çalışma ve kaba taslak genel hatları belirlenir. Romanın konseptine uygun şeyler yazılır. Kısa tanımlamalar ve giriş, gelişme ve sonuç bölümleri burada yer alır.

Roman Yazma Aşamaları Nelerdir?

1. Öncelikle Sabırlı Olmalısınız.

Roman yazma adımlarında belki de en önemli nokta sabırdır. Elbette birçok zorlukla karşılaşacaksınız ancak bu zorluklara pes etmeden yazmaya devam etmelisiniz. Kararlı olarak emin adımlarla ilerlemelisiniz. Birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalsanız bile yazmaya başladığınız romanı bitirme düşüncesi aklınızdan çıkmamalıdır. Roman yazmaya başlayıp bırakanlar “Ben yapamayacağım, başaramıyorum, roman yazamıyorum.” düşüncesinde olanlardır. Olumsuzluklara rağmen inancınızı kaybetmeyin. Eğer bu romanı yazıp bitireceğim düşüncesine tamamıyla inandıysanız roman yazmaya başlayabilirsiniz.

2. Yazacağınız Romanın Temasını ve Konusunu Belirleyin.

Roman yazmak kolay bir iş değildir. Bu yüzden önceden belirlediğiniz konu ve tema üzerinde yazıya başlarsanız nasıl bir şekilde ilerleyeceğinizi bilirsiniz. Bu da işinizi biraz kolaylaşacaktır. Romanın en önemli yapı unsurlarından biri olan olay örgüsü, kişiler, zaman ve mekandan bahsetmeden önce ana temanızı ve yazacağınız konuyu kararlaştırmalısınız.

Daha önceden belirlediğiniz tema ve konu sayesinde romanınızı sağlam bir sistem üzerine oturtmuş olup yazma sürecinde bu sistem üzerinden ilerlersiniz. Konunun dışına çıkmaz ve temaya dönmek için zaman kaybetmezsiniz.

3. Kendi Hikayenizi Anlatmaktan Çekinin.

Roman yazmaya yeni başlayanlar için bu hata çok sık yapılmaktadır. Romanın temasını seçtikten sonra otobiyografilerini yazmaya başlarlar. Bu da şu demektir; eskiden herhangi bir deneyiminiz olmayan tema ve konuyu seçtiniz. Tecrübeniz olmayan alanda otobiyografinizi yazmanız yanlış olacaktır. Sizin ile pek alakası olmayan otobiyografilere yönelmenizi tavsiye ederiz. Yazan kişi kendisini örnek almak yerine ya hayali bir kişi uydurmalı ya da farklı hikayeler oluşturmalıdır.

4. Doğru Bir Bakış Açısı ve Anlatıcıyı Seçmelisiniz.

Yazmaya yeni başlayanların dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi de doğru bakış açısı seçmektir. 3. kişinin ağzından anlatım tekniği tercih edilmelidir. Bu anlatım tekniği en kolay olanıdır. Zamanla yazmaya alıştığınızda ve usta konumuna geldiğinizde birinci kişinin ağzından ya da farklı kısımları birinci kişinin ağzından anlatmaya başlayabilirsiniz. Tabi bunu yapmanız içinde önceden baya yazmalı ve tecrübe kazanmalısınız.

5. Romandaki Kişileri ve Kahramanları Önceden Belirleyin.

Ortaya koyduğunuz eser okuyucuya hitap etmeli ve beğenisini kazanmalıdır. Okuyucuların romanı sevmesinde en büyük etken kahramanlardır. Elbette yazdığınız romanda birçok karakter olacaktır ancak seçtiğiniz kahraman ile okuyucunun enerjisini kahramanınıza çekebilirsiniz. Bu sayede de romanınız sevilecek ve okunacaktır.

Kahramanınız çok abartı da olmamalıdır. Çok kusurlu veya çok mükemmel olan kahramanlar okuyucu üzerindeki gerçekliğini yitirecektir. Kusurları bol olan kahraman seçerseniz okuyucu kendisini kahraman yerine koyamayacak ve romandan sıkılacaktır.

Romanınızda çok fazla ana karakter bulunmamalıdır. Başarılı romanları incelediğimizde en fazla üç tane ana karakter vardır. Bu hususa dikkat etmelisiniz.

6. Romandaki Bilgiler Yanlış Olmamalıdır. 

Okuyucunun güvenini kazanmak oldukça önemlidir. Eğer verdiğiniz bilgiler yanlış ve tutarlı değilse roman okuyucunun gözünden düşecek ve romanı sıradan olarak algılayacaktır. Bu nedenle romanda yer alacak mekanı bildiğiniz bir yerden seçin. Hakim olduğunuz bir şehri ya da bölgeyi kullanmaya özen gösterin.

7. Romanın Süresini Oluşturun. 

Roman yazmaya başlamadan önce ne kadarlık bir zamanı içerdiğini baştan belirlemelisiniz. Zaman dilimini önceden belirlerseniz okuyucuya tutarsız bir zaman bilgileri vermekten kaçınmış olursunuz. Romanda geçen zamanın bir günden mi, bir aydan mı veya bir yıldan mı oluştuğunu belirleyin. Bazı romanlar vardır ki 25 yıl gibi bir süreyi kapsamaktadır.

8. Yazım Hatalarını Kontrol Edin.

Roman yazmaya yeni başlayanlar genelde hatasız olmasını isterler. Bu nedenle yazdıklarını hep gözden geçirir ve gerekli düzeltmeler yaparlar. Fakat bunu yapmak yanlıştır. Zaman roman yazmakta oldukça önemlidir. Eğer sürekli yazım hatalarınızı kontrol ederseniz büyük zaman kaybeder ve aynı zamanda yazmaya olan hevesinizde biraz gider. Bir taslak çıkarır gibi romanınızı yazın ve düzeltme işi en son yapacağınız şey olsun.

9. En Son Aşama: Romanınızı Bitirdikten Sonra Güvendiğiniz Birine Okutun.

Yazıp bitirdiğiniz bir romanı çevrenizde güvendiğiniz birkaç kişiye okutmanız, onların yorumlarını alarak düzeltme şansını verir. Ancak okutacağınız kişiler romandan anlayan ve size yararlı eleştirilerde bulunacak kişiler olmalıdır. Yapılan eleştirileri olgunlukla karşılayıp tekrar gözden geçirin. Sizin fark etmediğiniz şeyleri onlar görebilir.

Düzeltmeleri de yaptıktan sonra romanınızı okuyucuya çıkmak üzere baskıya verip romanınızı başarıyla tamamlayabilirsiniz. İlk romanınız çıraklık eseriniz olabilir. Eğer hevesiniz bu yolda ise pes etmeden devam edip her yazdığınız romanın üzerine bir şeyler katarak ilerlemeniz mümkündür.

Yazar: Bilgi Kurdu

malatya escort