Bir insanın Ortalama IQ seviyesi kaçtır?

Normal ve sağlıklı bir insanın olması gereken ortalama IQ seviyesi kaçtır. Yaşa göre IQ kaç olmalı, Çocuğunuzun IQ’su kaç? Çocuğum zeki mi? gibi bu konuda çok sorulan sorulara yanıt aradık, Tüm merak ettiklerinizin cevabını öğrenmek için yazımızı mutlaka okuyun. İşte, detaylar;

Dünyada ilk zeka testini geliştiren kişi Alfred Binet’tir. Geri kalmış ve düşük zekalı çocuklar için daha iyi bir eğitim sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Yapılan bu zeka testleri ile çocukların durumu belirlenebilecekti. Alfred Binet’in geliştirdiği zeka testi, aynı yaşlardaki öğrencilerde kullanılmaya başlandı. İlerleyen dönemlerde ise zeka testleri daha fazla sorularla kullanılmaya devam etti.

Zeka testi:

Binet zeka testinde, zeka yaşlarını göstermek amacıyla bir sayı verilmekteydi. Testle aynı puanı almış olan tüm çocukların ortalama yaşı olarak hesaplanır. Binet testine göre 14 yaşında olan bir çocuk testten 45 puan aldıysa, aldığı puan 10 yaşındaki çocukların almış olduğu puana denkse zeka yaşı 10 olarak hesaplanmaktadır.

Yine 14 yaşında olan bir çocuk 80 puan aldıysa, bu da 17 yaş puan aralığına denkse zeka yaşı 17 olmaktadır. Bu test uygulaması, aynı yaşlardaki çocukların birbirine göre nasıl olduklarını göstermekteydi, ancak farklı yaşta olanların zeka seviyelerini karşılaştırmada sorun meydana getirmekteydi. Alfred Binet, testini geliştirmiş ve zeka derecesinin belirlenmesi için zeka yaşının yerine bir sayı değeri kullanılmıştır.

IQ hesabı nasıldır?

IQ = ( zeka yaşı – gerçek yaş ) x 100 formülü ile hesaplanmaya başlanmıştır. Burada zeka yaşı gerçek yaşa bölünmekteydi ve 100’le çarpılarak bulunuyordu. Yukarıdaki formülden de anlaşılacağı gibi; gerçek yaş ile zeka yaşı aynıysa IQ değeri 100 olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum temelde aynı olsa da, bugün IQ dereceleri standardize edilmiş bir grubun ortalama neticelerinin kullanılmakta olduğu, matematiksel ve istatiksel hesaplamaları barındıran bir metotla yapılmaktadır.

IQ dereceleri şu şekildedir;

0 – 25 puan aralığı gerilik,

26 – 50 puan arası orta gerilik,

51 – 75 puan aralığı hafif gerilik,

76 – 90 puan aralığı sınır zeka,

91 – 110 puan aralığı normal zeka,

111 – 125 puan aralığı ileri zeka,

126 – 140 puan aralığı üstün zeka,

141 – 155 puan aralığı çok üstün zeka,

156 puan ve üzeri ise deha derecesinde kabul edilmektedir.