Paralel evren konulu İMDB puanı yüksek 19 dizi ve film önerisi

Bu gün sizlere paralel evren konulu 19 tane muhteşem dizi ve film önereceğiz. Son zamanlarda bir çok platformda Paralel evrenler ve paralel evren konusu özellikle çok konuşulmaya başlandı, bunun üzerine yüzlerce film ve dizi çekildi. Son yıllarda ise evrende yalnız olmadığımız, tam tersi birbirine paralel birden çok evrenin olduğunu öne süren çoklu evren teorisi gündemi meşgul etmektedir. Bu çoklu evrenlerin içine alındığı yapı ise multiverse olarak adlandırılmaktadır. Paralel evrenin ne olduğunu daha iyi anlayabilmek için Sicim teorisine göz atmak gerekiyor. Bu teori bizi büyük patlamanın da öncesine götürmektedir. Kısaca Sicim Teorisi, büyük patlama sırasında içinde bizim evrenimizden başka alternatif evrenleri de oluşturmuştur, diyor.

Birçoğumuz başka evrenlerde başka yansımalarımız var mı? diye düşünmüşüzdür. İşte, bu tür sorularınıza cevap arayan ve paralel evren konulu size beyin fırtınası yaşatacak 19 film ve diziyi en düşük IMDb puanından en yükseğe doğru sizler için derledik.

1- Paralels – IMDb: 6,3 (2015)

Küçük bir grup insanın, paralel evrendeki seyahatini anlatan bilim kurgu macera dizisidir. Bu küçük insan gruba, Ronan ve Beatrix adındaki birbirine oldukça yabancılaşmış olan erkek ve kız kardeş liderlik etmektedir. Onların keşfi, ailelerinin bu yerde paramparça olmasıdır. Acaba aileleri yeniden bir araya gelebilecek mi? İki kardeşle birlikte Harold, şehrin merkezindeki terk edilmiş bir binaya Ronan ve Beatrix’in babası olan Alex Carver’ı bulmak amacıyla giderler. Ancak binaya girdiklerinde ışıklar aniden yanıp sönmeye başlar. Bu binadan çıkmak isterler, ancak şehirde değişik şeyler de keşfetmek istemektedirler. Yeni tanıştıkları Polly adlı kız, onlara 36 saat içerisinde terk edilmiş bu binada olmalarını yoksa onlar olmaksızın ayrılacağınız söyler. Olaylar hiç beklenmedik ve kimsenin anlayamadığı bir tanışmaya dönüşmüştür.

2- The Family Man / Aile Babası – IMDb: 6,7 (2000)

Zengin ve yakışıklı, işinde de oldukça başarılı bir iş adamı olan Jack Campbell, bugüne dek her ne istediyse veya neyi dilediyse gerçekleştirmiş olan biridir. Bir Noel gecesinde, yaşanan bazı tuhaf olaylar sonucu kendini çok başka bir konumda bulur. Jack Campbell, artık çok parası olan biri değildir ve bir de ailesi vardır. Bu durumu anlamaya çalışsa da çok büyük bir korkuya kapılır, ancak zaman içinde bulunduğu duruma ve yeni hayatına alışmaya çalışır.

3- Sliding Doors / Rastlantının Böylesi – IMDb: 6,8 (1998)

Dizi kader, aşk ve zamanlama üçgeni üzerine kurulmuş bir filmdir. Tekdüze ve rutin hayatların sürdürüldüğü modern dünyada zor verilen kararlar, rastlantılar ve birkaç saniyenin insan yaşamında ne gibi değişiklikler meydana getirebileceğini ortaya koymaktadır.

4- Another Earth – IMDb: 7,0 (2011)

Dünyaya benzeyen bir gezegenin keşfi sırasında çok trajik bir kaza olur. Bir besteci ve meraklı genç bir öğrenci yaşanan bu olaya tanık olurlar. Film, başka bir dünya alternatifi üzerine ortaya çıkan çelişkileri, ikinci bir yaşam arzusu ve bunun neticelerine odaklanan bir yapımdır.

5- What If / An… – IMDb: 7,0 (2012)

Yer, Yunanistan’ın başkenti Atina ve ekonomik kriz var. Demetris, 33 yaşında normal bir yaşantı süren alabildiğince özgür ve müzmin bir bekardır. Alacağı bir karar hayatındaki her şeyi değiştirecektir. Lonesome adında bir Alman kurduyla birlikte yaşamaktadır ve bir gece onu dışarı çıkarmak zorundadır. Fakat bunu istemez ve köpeğini vazgeçirmeye çalışır. Şayet köpeğini dışarı çıkarırsa hayatının aşkı Christina ile tanışacak, evde kalıp dışarı çıkmazsa da böyle bir şey hiçbir zaman olmayacaktır.

6- Coherence / Paralel Evren – IMDb: 7,1 (2013)

Bir kuyruklu yıldızın dünyaya çok yakın bir yerden geçeceği gece, bir grup arkadaş keyifli bir akşam yemeği için bir araya gelirler. Normal olan bu durum, yaşadıkları akşama olağanüstü bir yön verecektir. Yemek yerlerken birden elektrikler kesilir, ancak dışarıya baktıklarında bir evde ışıkların hala yandığını görürler. Işıkları yanan evi görmeleri, tanık olacakları ilginç olayların da başlangıcıdır. Başlarının üstünde süzülmekte olan insanları gördükleri zaman, yaşadıkları dünyayı algılama şekilleri ve gerçeklerle hayaller birbirine karışır. Bu, insanların birbirleriyle olan ilişkilerinde de bir takım kırılmalara yol açacaktır.

7- Frequency / Frekans – IMDb: 7,3 (2000)

Zamanda geriye gitme imkanınız olsaydı ve bunu yaşamınızı sonsuza dek değiştirdiğine inandığınız bir olayı tam tersine çevirme şansı yakalasaydınız, bunu gerçekleştirir miydiniz? Bu olay hangi olay olurdu? John Sullivan adındaki bir polis memuru, başına gelen bir mucize sayesinde gizemli geçmişinin kapılarını aralar. Bu mucize sayesinde Sullivan, 30 yıl önce ölen babasıyla iletişime geçebildiğini fark etmiştir. Ancak geçmişi değiştirerek, annesinin esrarengiz şekilde öldürülmesi de dahil, bir seri gizemli ölüm zincirini de tetiklemiş olur. Babası Frank ve oğul John, artık zamanla yarışarak kendilerinin var olduğu zaman yok olmadan bu olayları sonlandırmak durumundadırlar.

8- Sliders – IMDb: 7,5 (1995 – 2000)

Toplam üç sezon olarak yayınlanan bir alternatif gerçeklik dizisidir. Yurtdışında yayınlandığı dönemde ülkemizde pek bilimeyen, ancak oldukça başarılı bir bilim kurgu dizisi olarak ifade edilmektedir. Dizinin her bölümünde değişik paralel evrenlere yolculuk eden kahramanların hikayeleri ele alınmaktadır. Konusu ve kurgusu açısından oldukça yaratıcı ve alternatif gerçeklikle ilgili çeşitlemeleri ile daha sonraki dönemlerde çekilen dizilere pek de orijinal malzeme bırakmamış bir dizi diyebiliriz.

9- Source Code / Yaşam Şifresi – IMDb: 7,5 (2011)

Kahramanımız bir hızlı trende uyanır ve bu trene nasıl bindiği ile ilgili hiçbir fikri yoktur. Uyandığında adı Christina olan biri karşısında oturmaktadır. Ancak onu tanımadığı gibi kadının kendisini tanıdığını da fark etmiştir. Tuvalete gittiğinde aynada kendisi yerine başka birinin yansıması ile karşılaşır. Cüzdanına baktığında sınıf öğretmeni olan Sean Fentress adında birinin kimliğini bulur. Bu kişi aynadaki yansımasıdır, ancak kendi adı Kaptan Colter Stevens’tır. Tam o anda trende çok büyük bir patlama olur.

Stevens, birden bire kendisini ileri teknoloji kullanılan bir tecrit biriminde bulur. Karşısındaki Goodwin adlı üniformalı kişi onun gördüğü her şeyden haberdar biri gibi görünmektedir. Kaptan Colter Stevens, Chicago’da bir treni havaya uçuran ve binlerce kişiyi öldürmeyi planlayan bombacıyı saatler öncesinden bulabilmek ve tarif edebilmek amacıyla bir göreve atanmıştır. Colter, gizli bir program olan Yaşam Şifresi projesinin içinde, paralel bir gerçeklikte Sean adında biri gibi davranabilmektedir.

10- Reconstruction / Yeniden Sev Beni – IMDb: 7,5 (2003)

Danimarkalı genç biri olan Alex’in çok güzel bir sevgilisi ve düzenli bir yaşantısı vardır. Metro’ya bindiği bir akşam Aimee adında bir kadının peşinden gitme arzusu duyar ve kız arkadaşı olan Simone’ye söylemeksizin çekip gider. Bir bara giren Aimee’nin peşinden o da bara girer. Bu onların ilk karşılaşması mıdır? Yoksa daha evvelden tanışmışlar mıdır? Alex’te Aimee’yi çok uzun süredir tanıdığı duygusu vardır. Yıllardır birbirlerini tanıyorlarmış gibi sohbet etmeye başlarlar. Alex ve Aimee ertesi gün yeniden buluşmak üzere sözleşirler ve ayrılırlar. Alex eve gittiğinde yaşadığı evin artık olmadığını görür. Hatta ne kendisini, ne ailesini ne de kendisini kimse tanımamaktadır. O andan itibaren Alex, bütün geçmişini ve kimliğini kaybetmiş biridir. Onu tanıyabilecek ve kim olduğunu bilebilecek tek kişi Aimee’dir. Ancak içinde bulunduğu durum kolay kolay çözülebilecek bir şey değildir. Aimee, bir anda hayatına alabileceği, yaşamındaki bütün boşlukları doldurabilecek türden biri değildir. Çünkü Aimee evlidir ve kocası olan August, tıpkı Alex’in başından geçenleri anlatan bir roman yazmaktadır. Hayatı bütünüyle altüst olan Alex, bu durumun üstesinden gelip eski haline dönebilecek midir? Cannes Film Festivalinde ödül alan film, kurgusu ile öne çıkan filmlerden biridir.

Bilim kurgu dizisi arayanlara 23 bilim kurgu konulu dizi önerisi

11- The Butterfly Effect / Kelebek Etkisi – IMDb: 7,7 (2004)

Çocukluk döneminden kalan korkunç anıları ile savaşmak zorunda kalan bir genç adam. Bu genç adam zamanla geçmişe yolculuk yapabildiğini ve yaşanmış olayları değiştirme imkanı olduğunu keşfetmiştir. Fakat yapılan her bir değişiklik kendi hayatını etkilediği gibi, başkalarının hayatlarını da etkilemektedir. Ayrıca beklenen olumlu sonuçların tam aksi bir şekilde etkilemektedir.

12- Being John Malkovich / John Malkovich Olmak – IMDb: 7,8 (1999)

Bir kuklacı olan Craig Schwartz, günün birinde ünlü aktör John Malkovich’in beynine açılan gizli bir yol bulmuştur. Ve kuklacı Schwartz 15 dakika süreyle olağanüstü bir deneyim yaşar ve artık o John Malkovich olmuştur.

13- Mr. Nobody / Bay Hiç Kimse – IMDb: 7,9 (2009)

Nemo adındaki bir adam, 2092 yılında dünya üzerinde kalan son ölümlüdür ve 117 yaşındadır. Bay Hiç Kimse ya da Nemo, ölüm döşeğindeyken çocukluğunda bir tren peronunda beklediğini hatırlar. Perondaki tren kalkmak üzeredir ve annesiyle mi, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Vereceği karar birçok gezegen, sevilecek kadınlar ve iki ölüm gibi sonsuz sayıda olasılık doğuracaktır.

14- Edge of Tomorrow / Yarının Sınırında – IMDb: 7,9 (2014)

Yakın gelecekte geçen hikayede Mimicler olarak adlandırılan ve kovana benzeyen uzaylı bir ırk, Dünya’ya saldırmış ve büyük bir yıkıma yol açarak milyonlarca insanın ölümüne yol açmışlardır. Mevcut askeri güçler bu ırkın savaşçılarını ve telepatik komutanlarını alt edebilecek güçte değildir. Yine de tüm dünyadaki güçler birleşerek uzaylılara karşı saldırıya geçmek için bir duruş sergilemeye başlamışlardır. Çünkü artık başka bir şansları kalmamıştır. Kahramanımız Yarbay Bill Cage, rütbesi düşürülmüş hiç savaş görmemiş bir subaydır. Eğitimsiz ve ekipmansız bir şekilde intihardan farkı olmayan bir göreve yollanmıştır. Uzaylı bir düşmanı öldürdükten sonra Cage öldürülür. Fakat sıra dışı bir şey olur ve Cage yine aynı güne hiçbir şey olmamış gibi uyanır. Tekrar savaşıp yeniden ölmek zorunda kalır. Bu durum bir kısır döngü gibi sürekli olarak tekrar eder. Uzaylılarla fiziksel bir temasta bulunması bir zaman döngüsünün içine girmesine yol açmıştır.

15- Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi – IMDb: 8,0 (1968)

Bir grup astronotun olduğu uzay gemisi, bilinmeyen uzak bir gezegene iner. Aralarında George Taylor’da bulunmaktadır. Burada konuşmayı bilmeyen ilkel mağara insanlarına benzeyen insanlar, sanki insanlarla yerlerini değiştirmiş konuşan ve avlanan maymunlar bulurlar. Taylor’ın grubu ayrılmıştır ve Taylor, bir grup ilkel insanla birlikte maymunlar tarafından esir alınmıştır.

Maymunların yaşadığı şehre getirilen bu grubun içinde, Taylor farklı davranışları ve konuşma yetisiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Dr. Zaius adındaki maymun lideri, bu durumun evrim kuramını alt üst edebileceğini söyleyerek gizlenmesini istemektedir. Bu durum Taylor’ın hayatının riske girdiğini anlatmaktadır. Bu sırada devreye genç ve sempatik bilim adamları Cornelius ve Dr. Zira girer ve Taylor’ı koruma düşüncesindedirler. Bir kargaşadan faydalanarak Taylor, ilkel insanlardan güzel Nova’yı da yanına alarak kaçar. Kaçmasıyla birlikte bir arayışa girer, ancak bu arayışı çok çarpıcı cevaplar bulmasına ve acı gerçeklerle karşı karşıya kalmasına yol açar.

16- Star Trek – IMDb: 8,0 (2009)

Tüm evrenin geleceği tehlikeye girmiştir ve bu tehlikenin ortadan kaldırılabilmesi için mücadele edebilecek olan cesur Atılgan yıldız gemisinin mürettebatıdır. Atılgan mürettebatı tehlikeli maceralarla dolu bu yolculuklarında tüm cesaretleriyle hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Ayrıca Kaptan Kirk ve Spock arasında da tatlı bir rekabet vardır ve sürekli bu yaşanmaktadır. Bu yolculuklarında dünyayı yok etmek isteyen ve intikam almaya çalışan düşmanlarıyla baş edebilecekler mi? Sinema tarihinin en uzun soluklu macera serilerinden olan Star Trek, Kaptan Kirk, Spock, Sulu, Dr. McCoy, Uhura ve Scott gibi isimlerin gençliklerine götürmekte ve nostalji yaşatmaktadır.

17- Groundhog Day / Bugün Aslında Dündü – IMDb: 8,1 (1993)

Phil Connors bir TV kanalında hava durumu sunucusudur. Programın yapımcısı ve kameramanı ile beraber Pennsylvania’daki Punxsutawney kasabasının geleneksel Groundhog Day şenliklerini izlemek için gelmişlerdir. İşte o gün Phil’in hayatının en kötü günü olacaktır ancak daha kötüsü de vardır. Phil’in karabasanı, her gün aynen tekrar etmektedir. Uyandığı her gün Groundhog Day gününü yeni baştan yaşamaktadır. Phil, her gün yaşanacak olanları önceden yaşadığı için bilmektedir ve bunun avantajlarını kullanmaya başlar. Fakat, aşık olduğu hayatının kadınının kalbini kazanabilmek için çok daha fazla şeyler yapması gerekmektedir.

18- The Elegant Universe – IMDb: 8,4 (2003)

Bir mini dizi olarak çekilen The Elegant Universe, yazarı Brian Green tarafından televizyona uyarlanmıştır. Belgesel türündeki bu mini dizide, Isaac Newton’un yer çekimi kuramı, Einstein’ın genel görelilik kuramı incelenmekte, bu kuramlar arasındaki farklılıklara bakılarak her iki kuramda da olan eksikliklerin Sicim Teorisi ile tamamlanıp tamamlanamayacağını anlatmaktadır. Bu dizinin görselliği ve canlandırmaları, sanki biyografik bir bilim kurgu filmini çağrıştırmaktadır.

19- Fringe – IMDb: 8,5 (20087 – 2013)

Dizinin yapımcılığı ve kurgusu J.J. Abrams, Roberto Orci ve Alex Kurtzman tarafından gerçekleştirilmiştir. Fringe, Kamu Güvenlik Teşkilatının denetiminde olan ve FBI’ın alt kolu olan Boston Massachusetts’de bir merkezdir. Fringe’de görevli ekip bütün dünyayı etkileyebilecek, açıklanamayan olağandışı olayları aydınlığa kavuşturmak için bilimsel metotlardan ve FBI yöntemlerinden faydalanmaktadır.

No Responses