Polisiye konulu imdb puanı yüksek 16 yabancı dizi önerisi

Son yıllarda özellikle CSI ve polisiye konulu yabancı diziler oldukça popüler hale geldi. Listemizde bu yabancı diziler arasında ilginizi çekebilecek öne çıkan dizileri sıralamaya çalıştık. Sıralama IMDb puanına göre düşükten yükseğe doğru yapılmıştır. İşte, detaylar;

1- CSI: Miami ( IMDb: 6,4 )

CSI miami dizisi ve konusu: Dizinin başrolünde David Caruso yer almaktadır. Toplamda 11 sezon ve 232 bölümdür. Horatio Caine, Miami’de suç olaylarını araştıran eski bir cinayet dedektifidir. Ekip lideri olan Caine’in takım arkadaşları Güneyli güzel Calleigh Dusquene, Eric Delko ve Tim Speedle’dır. Bu ekibi çözülmemiş birçok cinayet dosyası ve bol miktarda aksiyon beklemektedir. Olay yeri araştırma polisiye serilerinin en popülerlerinden olan CSI: Miami, Amerika’da Lost ile birlikte en çok izlenen dizi olmuştur.

CSI miami fragman

2- CSI: NY ( IMDb: 7,0 )

CSI NY dizisi ve konusu: 2004 yılında başlayan dizi, toplam 10 sezon ve 197 bölümden meydana gelmektedir. Başrollerinde Gary Sinise ve Sela Ward yer almıştır. Dizideki CSI ekipleri New York’ta efsaneler yaratmaktadır. Çok yüksek teknolojiye sahip dedektifler, Mac Taylor liderliğinde delil peşinde koşmaktadırlar. Ekip “Herkes yalan söyleyebilir, ancak kanıtların yalan söylediği çok azdır” parolasıyla cinayet dosyalarını birer birer çözüyorlar.

CSI NY fragman

3- The Closer ( IMDb: 7,6 )

The Closer dizisi ve konusu: Toplamda 7 sezon ve 109 bölümden oluşan dizi 2005 yılı yapımıdır. Dizinin ana karakterlerini Kyra Sedgwick, J.K. Simmons ve Mary McDonnell gibi isimler canlandırmakta.

Brenda Leigh Johnson bir dedektiftir. Konuşmayan ve suçunu itiraf etmeyen suçlular onun uzmanlık alanına girmektedir. Sıra dışı tarzıyla suçluların vücut dilini okumakta ve gerçekleri su yüzüne çıkarmaktadır. Los Angeles’teki zorlu suç dosyaları çözülmek için onu beklemektedir.

The Closer fragman

4- Cold Case ( IMDb: 7,6 )

Cold Case dizisi ve konusu: Toplam 156 bölüm ve 7 sezon süren dizi, geçmişteki dava dosyalarının çözülmesine yönelik kurgulanmış polisiye tarzında ender dizilerden biridir. Başrollerinde Kathryn Morris, Thom Barry ve John Finn gibi isimler yer almıştır.

Lily Rush zeki, güzel ve aldığı davaları sonuçlandırmakta oldukça inatçı biri. Onun için çözülemeden rafa kaldırılmış tozlu dosyaları aydınlatmaktır. Geç de gelse sağlanan adalet, mağdurların yakınlarını huzura kavuşturduğu gibi, karanlıkta kalmış olan ruhları da huzura erdirmektedir.

Cold Case fragman

Bilim kurgu dizisi arayanlara 23 bilim kurgu konulu dizi önerisi

5- Law & Order ( IMDb: 7,7)

Law & Order dizisi ve konusu: En uzun soluklu dizilerden biri olan Law & order, toplam 21 sezon ve 456 bölüm olarak NBC’de yayınlanmıştır. Kaliteli bir dizi olan Law & Order’ın kadrosunda Sam Waterston, S. Epatha merkerson ve Aalana De La Garza gibi isimler yer almıştır. İlk kez 1990 yılında ekrana gelen dizi, mahkeme draması türünde bir grup savcı ve polisin meslek yaşamlarını konu edinmektedir.

Law & Order fragman

6- NCIS ( IMDb: 7,9 )

NCIS dizisi ve konusu: 14 sezondur yayında olan dizide Mark harmon, Emily Wickersham ve Pauley Perrette gibi isimler yer almaktadır. Polisiye türündeki diziler içinde göze çarpan NSIC (Deniz Kuvvetleri Kriminal Araştırma), Amerikan ordusunun en cezp edici alanı Deniz Kuvvetlerini ekranlara getirmektedir. Dizide suç ve aksiyonun yanı sıra, bol miktarda mizahi öğe de yer almaktadır. NCIS ekibinin başında Leroy Jethro Gibbs adında eski bir deniz topçu astsubayı vardır. Dizinin yıllar boyunca süregelen başarısının temelinde olayların güçlü örgüsü ve karakterlerin renkli kişilikleri yatmaktadır. Ekipte ayrıca özel ajan Anthony Dinozzo, adli uzman Abby Sciuto, adli tıp doktoru Dr. Mallard “Ducky” ve bilgisayar ve ağ uzmanı özel ajan Timott da bulunmaktadır. Denizaltı hırsızlığından denizaşırı teröre kadar her türlü olayı ekrana taşıyan dizi, karada geçen ajan dizilerinden sıkılanlar için bir alternatif olabilir.

NCIS fragman

7- Monk ( IMDb: 8,0 )

Monk dizisi ve konusu: Toplamda 125 bölüm ve 8 sezon olan dizi, ülkemizde de “Galip Derviş” adıyla uyarlanmıştır. Başrolünde Tony Shalhoub bulunan dizideki karakter, obsesif kompülsif bozukluğu olanları çok etkileyebilecek niteliktedir. Dizi, Adrian Monk adlı eski bir dedektifin hayatına dokunmaktadır. Monk’un karısı bir otoparkta bomba patlaması sonucunda ölmüştür. Monk bu olay sonrası OKB’ye yakalanmış ve özel bazı yetenekleri nedeniyle de tekrardan San Francisco polis teşkilatında görev almıştır. Monk türlü takıntıları bulunan, fobisi olan ve fotografik hafızası ile ipuçlarını birleştirme kabiliyetine sahip bir kişiliktir. Bir yandan sizi deli edebilecek biriyken, diğer yandan da gözünüzün önünde duran ancak göremediğiniz ipuçlarını birleştirip bir anda olayları çözebilen biridir.

Monk fragman

8- The Mentalist ( IMDb: 8,1 )

The Mentalist dizisi ve konusu: 151 bölüm ve toplamda 7 sezon süren dizi, polisiye türünde ayrı bir yeri olan dizilerdendir. Baş rollerindeki Simon Baker ve Robin Tunney’i bazen duygusal bazen de gülerek seyredeceksiniz. Dizinin kahramanı Patrick Jane, bilgileri hafızasına atıyor ancak gereksiz olanları da anında siliyor. Beynini kesinlikle boş bilgilerle meşgul etmiyor. Kahramanımız belki biraz kendini beğenmiş olsa da, sıra dışı gözlem ve ikna kabiliyeti onu öne çıkarıyor. Patrick Jane, çok önemli davaların üzerinde çalışan California Araştırma Bürosu’ndaki ekibe yetenekleri ile destek sağlamakta ve çözülmesi zor davaların çözümünde akla hayale gelmedik yöntemler kullanmaktadır.

The Mentalist fragman

9- Criminal Minds ( IMDb: 8,2 )

Criminal Minds dizisi ve konusu: 2005 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, polisye türündeki dizilerin en uzun soluklu dizilerinden biridir. Başrollerde Joe Mantegna, A.J. Cook ve Matthew Gray Gubler gibi isimler yer almaktadır. Quantico’da bulunan Davranış Analizi Ünitesi’ndeki özel ekibin görevi, suçluların analizlerini yapmaktır. Ekip, suç mahalli ve laboratuar incelemeleri ile yetinmiyorlar. Suçluların yaşadıkları çevre, çalışma ortamları ve davranış pratiklerini bir yap poz gibi birleştirerek çalışmaktadırlar. Criminal Minds kadrosu, efektleri ve bazen gerçek olaylara dayalı kurgusuyla başarısını sürdürmektedir.

Criminal Minds fragman

10- The Blacklist ( IMDb: 8,2 )

The Blacklist dizisi ve konusu: İlk bölümü 2013 yılında yayınlanmaya başlayan bu polisiye dizi, yayın hayatına devam ediyor. Başrollerinde James Spader ve Magen Bone olan dizide, dünyanın en çok aranan suçlusu bir gün hiçbir sebep yokken FBI karargahına gelerek teslim olur. Suç dünyasının kara listesini FBI’a vermeyi teklif eder. Bunun için tek bir şartı vardır. O da; onunla bir bağlantısı olmayan FBI ajanı Elizabeth Keen ile konuşmak ve suçluların yakalanmasında fiilen yardımcı olmaktır.

The Blacklist fragman

11- Hannibal ( IMDb: 8,6 )

Hannibal dizisi ve konusu: 39 bölüm ve 3 sezon olarak yayınlanan Hannibal, Mads Mikkelsen’in müthiş oyunculuğuyla adeta kült bir yapım halini almıştır. Bryan Fuller’in zekasının da devreye girmesiyle Hannibal tadından yenmez bir hal alıyor.

Yazar Thomas Harris’in çok ünlü bir serisi olan Hannibal’da Red Dragon ve psikiyatrist Hannibal Lecter’a odaklanmaktadır. FBI ajanı Will Graham ile akıl hocası Hannibal Lecter’da merkeze alıyor ve olaylar cereyan etmeye devam ediyor.

Hannibal fragman

12- The X-Files ( IMDb: 8,7 )

The X-Files dizisi ve konusu: Toplamda 11 sezon yayınlanan dizi ilk olarak 1993 yılında gösterilmiştir. Başrollerinde Gillian Anderson ve David Duchovny’nin yer aldığı The X-Files dizisi, gizli dosyaları çözmeye çalışan iki FBI ajanının maceraları anlatılmaktadır.

Fox Mulder ve Dana Scully iki FBI ajanıdır. Ajan Fox uzaylıların varlığına inanırken, Ajan Dana bilimsel olarak yaklaşımlarda bulunuyor. İkisi pek de anlaşamasalar da olayların çözümlenmesi için en mantıklı çözüm birlikte çalışmalarıdır. Ajan Mulder, 12 yaşında kız kardeşinin kaçırılmasıyla doğaüstü olaylara inanmaktadır. O dönem yetkililerin bunu uzaylıların bir kaçırma eylemi olarak görmeleri onun bütün hayatını değiştirmiştir. Ajan Fox Mulder’ın kendi kız kardeşinin olayı da dahil, FBI’da gerçeklere ulaşma imkanı da bulunmaktadır.

The X-Files fragman

13- Dexter ( IMDb: 8,8 )

Dexter dizisi ve konusu: Dexter, toplam 96 bölüm ve 8 sezondan oluşmaktadır. Konusu itibariyle oldukça sıra dışı olan dizinin başrollerinde, gerçek hayatta bir dönem evli olan Michael C. Hall ve Jennifer Carpenter kardeş rolündedirler. Dexter, Miami’de meydana gelen cinayetleri araştıran bir kan uzmanıdır ve aynı zamanda da ince ruhlu bir seri katildir. O, cinayetleri adaleti sağlamak amacıyla işliyor. İşinin ehli olan bir seri katil ve sosyal kişilikli bire adam portresi çizmektedir. Kendi ahlak anlayışına göre, dünyadaki kötüleri öldürmeye devam etmektedir. Emmy ve Altın Küre Ödülü alan dizideki Dexter, polisiye diziler içinde en sıra dışı karakter olarak öne çıkmaktadır.

Dexter fragman

14- True Detective ( IMDb: 9,1 )

True Detective dizisi ve konusu: İlk sezonunda Matthew McConaughey ve Woody Harrelson başrollerdedir. İkinci sezonda da Colin Farrel ve Rachel McAdams başroılleri paylaşmaktadır. Toplam iki sezon ve 16 bölümden oluşmaktadır. İlk sezonda Louisiana Cinayet Masasında görevli dedektif Rust Cohle ve Martin hart bir seri katilin izini sürmektedirler. İkili takibi derinleştirdikçe kendi hayatları da içinden çıkılmaz bir hal alır. 17 yıldır bir seri katilin yakalanmasında görev alan dedektifler, seneler sonra dosyanın yeniden açılmasıyla birlikte kendilerini de sorgu masasında bulurlar.

True Detective fragman

15- Sherlock ( IMDb: 9,2 )

Sherlock dizisi ve konusu: Bir sezonda toplam 3 bölüm olarak yayınlanan Sherlock, 2010 yapımı olup halen sürmektedir. Başrollerde Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman yer almaktadır. Modern bir Sherlock Holmes uyarlaması olan Sherlock, günümüz Londra’sında ve günümüz şartlarında davaların çözülmesini sağlıyor. Sherlock’un yanında vaz geçilmez Dr. Watson yine var. Sherlock’un en büyük düşmanı yine Profesör Moriarty, adresi de yine aynı. Sherlock’ta değişen şeyler akıllı telefonlar, mailler, mesajlar ve bloglar olmuş. Sherlock yine hala aynı…

Sherlock fragman

16- The Wire ( IMDb: 9,4 )

The Wire dizisi ve konusu: Polisiye tarzında bir kült haline gelen The Wire, toplamda 5 sezon ve 60 bölüm olarak yayınlandı. Gerçek hayatı, siyaseti ve bürokrasiyi tüm gerçekliği ile ekranlara getiren dizinin karakterleri de oldukça iyi.

Baltimore’da geçen dizi, her sezonunda değişik bir hikayeyi ele almakta, suçluların dünyasına farklı bir bakış açısıyla bakmaktadır. The Wire’ın yazarlığını ve yapımını üstlenen David Simon eski polis muhabiri olduğundan, bazen belgesel türünde olmasını sağlayabiliyor.

The Wire fragman

Restbet
hacklink hacklink al viagra krem bedava bahis bedava bahis baileysports.com wordpress guvenligi program indir hacklink hizmeti php shell