Pubg Nedir ve Nasıl Oynanır? Pubg oyunu püf noktaları

Pubg Nasıl Oynanır? Hayatta kalmak için bu ipuçları size yol gösterecek

PUBG, PlayerUnknown’s Battlegrounds’un kısaltmasıdır. Özellikle son yıllara damga vurmuş bir oyun olarak göze çarpıyor. Keyifli olması ile birlikte çılgın bir oynanış tarzı olan bu oyunda amansız bir rekabet ve zorlu şartlar altında hayatta kalma savaşı oyuncuları bekliyor. Eğer siz de bu oyunu bir şekilde oynuyorsanız ve kendinizi kaptırmışsanız ya da adını duyduğunuz için bu oyunu oynamayı düşünüyor iseniz bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Pubg oyunu ile ilgili tüm merak ettiğiniz soruları bu yazımızda bulacaksınız.

  1. PUBG’yi ister PC’de, ister konsolda, isterseniz akıllı telefon ya da tablet üzerinde oynayabilirsiniz.

Bu kadar geniş bir platform seçeneğine sahip olan PUBG oyunu, şimdilerde akıllı telefonlarda dahi oynanabilmektedir. Her türlü android ya da ios telefonlarınıza ya da tabletlerinize oyun mağazalarından bu oyunu indirerek oyuna dahil olmanız mümkün. Hatta bu oyunun android ve ios sürümleri bedava olduğu için oyuncuların bir çoğu tarafından bunlar tercih edilmektedir. Eğer bu oyunu bilgisayardan oynayıp para vermek istemiyorsanız şu bağlantıdan  indireceğiniz client sayesinde bunu gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Hangi platformda oynarsanız oynayın çok kez öleceksiniz. Sabırlı biri değilseniz bu oyuna hiç bulaşmayın.

Acımasız olan bu sanal dünyada kimsenin size acıyacağını düşünmeyin. Eğer bu oyunda birine rastlamış iseniz ilk işiniz silahınızda onu çat diye vurmaktır. Battle Royale serisi bu oyunların oynanış tarzları zaten bunun üzerine kuruludur. Amansız bir ortam bulunduğu için herkes herkesi öldürme derdinde. Bundan dolayı siz de karşınıza çıkacak kişileri öldürün. Hiç kimseye acımadan, bu oyunu oynarken bir canavara dönüşmelisiniz ki hayatta kalabilesiniz. Şunu söylemeliyiz ki, bu oyun basit bir oyun değil hatta oldukça zor. İster rakiplerinizin oyundaki ustalığı olsun isterse de oyuna hile ile giriş yapanlar olsun sizin bir çok kez ölmenize neden olacaktır. Eğer sabırlı değilseniz PUBG oyununa da bulaşmamanız sizin için daha iyi olacaktır.

  1. PUBG’yi Counter – Strike ya da Quake oynar gibi oynamaya çalışmayın.

Belki şimdiye kadar bu tür oyunları oynadınız. Bu oyunların online FPS deneyimlerinin ne kadar keyifli olduğunu da bilirsiniz. Ancak PUBG oyununu ilk kez oynuyorsanız, önceden oynamış olduğunuz oyunları aklınızdan atın ve unutun. Bunun sebebi ise PUBG oyunundaki sinsi düşmanlarınız. Bu düşmanlar etrafınızı gizlice sarmış ve sizi öldürmek için fırsat kolluyorlar. Bu oyunda sürekli dikkatli olmak zorundasınız. Hem defansif hem de agresif bir oyun oynarsanız bu size bir çok katkı sağlayacaktır. Bu arenada inanın “soteye yatmak yok” ya da “oraya da mı yatılır mübarek” diyemezsiniz. Oyun içerisinde hiç olmayacak yerlerde soteye yatmış keskin nişancılar olacaktır ve bu keskin nişancıların çok uzak mesafelerden sizi kafanızdan tek mermi ile avlayabileceğini de unutmayınız.

  1. PUBG oynarken seslere çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Düşünün ki 100 kişi bir yerde ve herkes önüne geleni öldürmek istiyor. Siz böyle bir ortamda bulunsanız nelere dikkat ederdiniz? Tabi ki çok küçük bir seste dahi irkilir ve etrafınızı kolaçan ederdiniz. Bu oyunun ana teması hayatta kalma olduğu için bu tür sesleri dinlemeniz hayatta kalmanız açısından büyük bir öneme sahip.  Eğer pozisyona özgü ses deneyimi yaşatan bir kulaklığınız varsa bu oyunda rakiplerinizden bir adım önde olursunuz. Bu oyunun yapımcıları zaten ses programlamayı çok iyi bir şekilde yapmışlar. Bu oyunda usta olmayı başarabilirseniz, size ateş edildiğinde bu ateşin hangi mesafeden ve hangi tür silahla yapıldığını sesleri dinleyerek bulabilirsiniz.

  1. Silahlara ve envantere hakim olmak epey vakit alacak, ancak öğrenmeye açık olun

Aslında buoyunu zor yapan yönlerden birisi de karmaşık yapıdaki envanter sistemidir. Bu oyuna paraşüt ile iniş yapmanızın ardından acil olarak silah ve zırh gibi eşyaları bulmanız lazım. Bulduğunuz bu tür eşyaları envantere eklerken kuytu yerlerde bu işlemlerinizi yaptığınızdan emin olun. Bunun sebebi ise envanter sisteminin kontrolü tamamı ile sizin elinizde. Siz bu düzenleme işlemlerini yaparken pisi pisine ölebilirsiniz. Hatta elinizde bulunan bir silahı daha güçlü bir silah ile değiştirmeye uğraşırken ölebilirsiniz, bunu da şimdiden belirtelim.

  1. Hangi mesafede hangi silahı tercih edeceğinize iyi karar vermelisiniz

Bu oyun geniş bir arazi üzerinde oynandığı için aslında makineli tüfekleri elde etme imkanı da gayet kolay olabiliyor. Şunu unutmamak gerekir ki, bu oyunda sadece işinize yarayan eşyaları toplamanız gerekiyor. Bu gereken eşyalar ise epey dar koridorları bulunan binalarda bulunmaktadır. Bundan dolayı şu aklınızda hep bulunsun. Bir pompalı silah ile binaya girmek, uzun mesafeli ya da dürbünlü silahlar ile binaya girmekten daha çok avantaj sağlayacaktır. Yakın mesafelerde kendinizi koruyacaksanız bu uzun namlulu tüfekleri bırakın ve acilen pompalı tüfeğinize ya da tabancanıza sarılın. Bunla birlikte oyun içerisindeki bomba çeşitlerini de kullanmayı ihmal etmeyin. Binalarda gizlenen rakiplerinizi öldürebilmenin en keyif veren yollarından bir tanesi de bulundukları odaya bir bomba sallamaktır.

  1. Oyundaki taşıtlar zaferi de getirebilir, mağlubiyeti de.

Bu oyun içerisinde bulunan tüm haritalarda farklı farklı taşıtlar olduğunu göreceksiniz. Eğer bu taşıtları oyun içerisinde gördüğünüzde hemen sürücü koltuğuna koşturmak yerine öncelikle etrafınızı kontrol etmek sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü bazı oyuncular bu araçların etrafında pusu kurarak kerizlerin araca binmesini bekliyor olabilir. Bu durumda araca koşturduğunuzda kafanıza mermiyi yememeniz işten bile değil. Seslerin çok önemli olduğu bu oyunda, bir araç ile yolculuğun ne kadar gürültülü olacağını tahmin edebilirsiniz. Bu oyundaki taşıtlar sizi belki ölüm makinesi de yapabilir, ölü bir bedende.

  1. Acele etmeyin, sabırla beklemeyi öğrenin

Bu oyunda istediğiniz kadar yetenekli olun, eğer sabırlı bir şekilde beklemeyi öğrenemezseniz her seferinde ölen taraf siz olacaksınız. Oyunun bir süresi olduğunu, her daim daralan bir gaz çemberinin haritayı sardığını ve sabrınızın da en önemli unsur olduğunu sakın unutmayın. Oyun oynarken ekranınızın üst sağ köşesinde bulunan sayaç ile şu an hayatta kalanların sayısını, toplamda kaç kişinin öldüğünü hemen öğrenebilirsiniz. Şayet etrafınızda birileri bulunmuyorsa, gaz çemberine yakın değilseniz ve herhangi bir tehdit unsuru bulunmuyorsa beklemeniz en mantıklı  hareket olacaktır. Siz bekleyin rakipleriniz vuruşsunlar, siz bekleyin onlar birbirini öldürsün ve hayatta kalan siz olun.

  1. Gereksiz hamleler yapmayın. Riskli çatışmalara girmeyin

Oyun oynarken bir binada olduğunuzu varsayalım ve elinizde küçük bir tabanca var. Bu arada sizi koruyacak zırhı da şimdilik bulamadınız. Camdan dışarı baktınız ve elinde uzun namlulu bir tüfek, üzerinde de zırhı olan bir rakip gördünüz diyelim. Böyle bir durumda ne yapardınız acaba? Kendinize güvenip ben bu adamı indiririm derseniz muhtemelen tahtalı köye siz gidersiniz. Eğer uzak mesafeleri vurabilecek ekipmanlarınız yoksa, böyle bir rakibin sizi fark etmemesini ve çekip gitmesini beklemelisiniz. Uzakta bulunan böyle bir rakibe güçsüz bir silah ile ateş ettiğiniz zaman onun dikkatini çekecek ve başınıza bela almış olacaksınız. Böyle bir durumda da köşeye sıkışıp ölümü bekleyeceksiniz muhtemelen. Ancak böyle bir şeyden ziyade bu rakibin gitmesini izlemek gerçekten daha iyi olacaktır.

  1. Oyunda ustalaşmak istiyorsanız usta oyuncuların videolarını ve yayınlarını mutlaka izleyin

Aslında PUBG oyunu nasıl oynanır, sorusunun cevabını iki şekilde bulabilirsiniz. Bunlardan ilki kendi kendinize sürekli ölerek ve deneyim kazanarak öğrenmek ki bu zorlu bir yoldur. İkincisi ise bu oyunu sizden önce öğrenmiş ve artık usta olmuş kişilerin çekmiş olduğu videoları izleyerek onların deneyimlerinden faydalanmaktır. Bu iki yol arasında seçim tercihi size kalmış. Ancak eğer bu oyunu oynamak ve uta oyuncular arasında yer almak istiyorsanız öncesinde usta oyuncuların çekmiş olduğu videolara bir göz atmanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.