Rüyalar Hakkında Az Bilinen 9 İlginç Bilgi

Rüyalar Hakkında Bilmediğiniz 9 şey

Söz konusu uyku ve rüya olunca bilmediğimiz ne çok şey vardır. Bu yazımızda rüyalar hakkındaki gerçekler ve kurgulardan ibaret olan bilgilere yer vereceğiz.

Beyinde meydana gelen bazı olaylardan sonra rüya gerçekleşmekte ve konu rüya olunca da uzmanlar teoriden öte bir şey geliştirememektedir. Uyku gün içinde uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Günlük hayattaki yaşantıların depolandığı bir süreç olarak görülen ve yapılan araştırmalarında bu görüşü destekler nitelikte olduğunu söylemek gerekir. Gün içinde yaşantılar sonucu edinilen bilgiler beyinde gece uyku ile birlikte sindiriliyor diyebiliriz. Beyin bu bilgilerden bir kısmını depoluyor ve bu kişinin kimliği hakkında ipuçları veriyor. Şayet konu rüya ise bildiğimiz şeylerde yanlış olabiliyor.

Rem uykusu nedir?

İnsan vücudu rüya görürken çeşitli tepkiler verir, rüya anında adrenalin salgımız artarken kan basıncımızda  artar ve kalp atışında bir hızlanma meydana gelir, bu durum REM yani uykunun 4. aşamasında görülür ve uyku süresinin %15 veya %20’sini oluşturur.

Uyku boyunca bir rüya halindeyiz

Sadece REM aşamasında meydana gelen rüyalar aslında uyku boyunca görülmektedir. Ancak rüyaya odaklanma tam olarak REM evresinde gerçekleşiyor. Rüya görmediğiniz uyku dilimlerinde rüyanın olmadığı anlaşılmamalı. REM uyku aralıkları, uyku esnasında uzar ve bu sayede  bir çok rüya da gecenin üçte birinde görülür.

Böcek ve Balıklarda REM uykusu olmaz

Nadiren rüyalar REM uykusunun dışında olsa da, bazı canlılarda REM uykusunu tanımlayabilmek sadece tahmin aşamasında kalıyor. Fakat tüm memeli canlılar, sürüngenler ve kuşların bir bölümü REM uykusunu yaşamaktadırlar. Bundan dolayı rüya görmeleri oldukça normal.

Rüyaları hatırlamak beynin daha aktif olduğunu gösterir

2014 yılındaki araştırma neticesinde, rüyasını hatırlayabilenlerin beyninde tempora – parietal bölgesinin daha aktif şekilde çalıştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum sadece uyku halinde iken değil ayık halde iken de gözlemlenmiştir. Bununla birlikte rüyalarını hatırlayan insanların uyku esnasında oluşacak seslere karşı da daha duyarlı olduğu sonucuna varılmıştır.

Rüyalara tepki veren beden sanki uyanıkmış gibidir

Rüyada bazen birine kızarız ve uyandığımızda kızgın olduğumuzu fark edebiliriz. Biyolojik açıdan da rüya halindeki ruh hali uyanınca da devam eder. Rüyadaki deneyim, beden ve beyin yapısında da aynen kayıt altına alınır. Rüya görürken kalp hızı veya kan basıncında artış olabilir. Mesela, bir film izlerken acıklı bir bölüm ile rüyadaki duygu yüklü deneyimler birbirini pekiştirebilir.

Rüyalar Gerçek Zamanlıdır

Rüyaların birkaç saniye gibi çok kısa sürdüğü görüşü hakim olsa da bu sadece bir mittir. Rüyalar 60 dakikaya kadar olabilecek uzunluklara sahip olabilir. İlk uyku esnasında görülen rüyalar çok kısa sürse de gecenin ilerlemesi ile birlikte REM evresi zayacağından rüyalarda aynı oranda uzar.

Kabus görmenin temeli sadece korku ile açıklanamaz

Bu tür rüyalar korkutucu olsa da genellikle korkudan daha farklı duyguların etkisi ile oluştuğu söylenebilir. Bu konu üzerine yapılan araştırma neticesinde, kabus veya kötü bir rüya görmek genel anlamda üzüntü, endişe, başarısızlık, suçluluk duygusu ve karmaşa gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olur. Erkeklerin bu tür rüyalar görmesinin sebebi şiddet veya agresif tavırları olabilir. Kadınların gördüğü kötü rüyalar ise ilişkilerindeki sorunlar ile alakalı olduğunu söylenebilir.

Rüyalar garip değil, biz onları garip olarak nitelendiriyoruz

Belki rüyanızda gerçek hayatta olmayan garip bir canlı veya ABD başkanını dahi görmeniz mümkündür. Bu durum garip olarak nitelendirilemez. Ancak rüyadan uyanınca bu durum garip gelebilir. Rüya ve gerçek hayatı birbiri ile karşılaştırmak, farklı kültürlere sahip insanların karşılaştırılmasına benzemektedir.

Rüyanızda ölmüş olabilir veya tehlikeli bir durumdan kurtulmuş olabilirsiniz

Yaygın bir inanışa göre rüyada ölmek, gerçekten ölüneceği anlamına gelse de bu oldukça yanlıştır. Siz rüyada öleceğinizi görüyorsanız o rüyayı bırakmayın. Bilincin ölümsüz olduğu ve bedenden bağımsız bir yapıya sahip olduğu düşünülürse rüyada ölmek çok farklı deneyimler kazanmanıza yardımcı olacaktır.