Şalgam suyu neye iyi gelir? Şalgam suyunun faydaları

Adana ilimizin meşhur içeceği olan şalgam suyu, özellikle kebap yemekleri ile sıklıkla tüketilmektedir. Lezzeti ve tadını bir tarafa koyacak olursak, şalgam suyunun faydaları da azımsanmayacak kadar fazladır. İçerisinde A, B ve C vitaminlerini barındıran şalgam suyu ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

İnsan sağlığı açısından doğal ve katkısız bir besin kaynağıdır. Şalgam suyunun ham maddesi olan mor havuçta bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. Vücutta biriken toksinlerin atılmasına, bağırsakların çalışmasına ve fazlalık kiloların verilmesine katkı sağlayan şalgam suyu, bunlara ek olarak hücre yenileme özelliğine de sahiptir.

Şalgam suyu mor havuç, şalgam turpu, az miktarda tuz, acı süs biber ve bulgur mayası ile hazırlanarak iştah açıcı bir içecek haline gelmektedir. İnsanın günlük C vitamini ihtiyacının yarısından daha fazlası bir porsiyon şalgam sayesinde karşılanabilmektedir. Mayalanmasından dolayı da içeriğinde sıfır oranında şeker bulunur.

Şalgam suyunun faydaları nelerdir?

Kan şekerini dengeler:

Sağlık nedenleriyle patates gibi besinleri tüketemeyen kişiler için önemli bir besindir. Tip2 diyabetin önlenmesi konusunda başarı sağlamaktadır. İçeriğindeki karbonhidrat miktarı patateste bulunan karbonhidrat miktarın %20 altındadır. Ancak besin değeri açısından patatesten çok daha zengin bir gıdadır. Bütün bunlara ek olarak şalgam suyunun kan şekerini dengelediği de bilinmektedir. Ama şeker hastası olanların şalgamı doktoruna bilgi vermeden tüketmemeleri önerilir.

Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklardan korur:

İçeriğinde oldukça zengin oranlarda A, B ve C vitaminleri barındırmaktadır. Bundan dolayı antioksidan özellikleri olan bir besin maddesidir. Şalgam suyunun tüketilmesi sayesinde vücuda giren mikroplarla savaşabilir ve bunları uzaklaştırabiliriz. Buna bağlı olarak gripten başlayıp kansere varana dek pek çok hastalıktan korunma sağlayabiliriz.

Saç beyazlaşmasını yavaşlatır:

İçeriğindeki E vitamini ve Bakır minerali sayesinde saç sağlığına da olumlu etkileri bulunmaktadır. Barındırdığı vitaminlerin yardımıyla saçların doğal rengini korumakta ve beyazlaşmasını yavaşlatmaktadır. Buna ek olarak saç köklerinin daha sağlıklı olmasını da sağlar. Gür ve uzun saçlarınız olsun istiyorsanız mutlaka şalgam suyu tüketmeye başlamalısınız.

Cilt sağlığı ve güzelliği için de faydalı:

Şalgamı sadece kebap yanında tüketeceğiniz bir içecek olarak düşünmemelisiniz. Antioksidan özellikleri nedeniyle cilt üzerinde de önemli faydalar sağlamaktadır. Cildin serbest radikallerden kurtulmasını ve temizlenmesini sağlar. Ayrıca cilt kırışıklıklarının oluşmasını yavaşlatmakta, zararlı maddelerin cilde zarar vererek erken yaşlanmasını önlemektedir.

Kemik dostu:

İçeriğinde bulunan kalsiyum, demir ve potasyum mineralleri oldukça zengindir ve bu nedenle de tam bir kemik dostu besindir. Şalgam suyu tüketerek hem kemiklerin hem de dişlerin gelişimine katkı sağlayabilir, dişlerinizin çürümesinin önüne de geçebilirsiniz.

Sindirimi düzenler:

Sindirimin kolaylaşmasını sağladığı gibi tok tutma özelliği de bulunmaktadır. Antioksidan özelliği nedeniyle vücutta bulunan zararlı toksinleri atmakta yardımcı olduğu gibi, sindirimin kolaylaşmasını da sağlamaktadır. Buna ilaveten idrar söktürücü özelliğe de sahiptir.

Lif yönünden çok zengin bir besin olan şalgam suyu, gereken günlük lif miktarının yaklaşık %12’sini tek başına karşılayabilmekte, sindirimi kolay hale getirerek kabızlığı da önlemektedir. Sindirimin düzenlenmesini sağlayan şalgam suyu, zayıflamak isteyenlerin kilo vermelerine de katkı sağlar. Düşük kalorisi sayesinde diyetlerde de kullanılabilir. Zengin bir lif kaynağı olması nedeniyle tok tutmakta ve açlık hissini gidermektedir.

Stresi azaltır:

İçerisindeki süt asidi, kalsiyum, fosfor ve potasyum nedeniyle yaşanan stres seviyesini de aşağıya çekebilir. Şalgam ve şalgam suyu tüketmeye başlarsanız, stresi önlediğini ve sinirleri yatıştırdığını göreceksiniz.

Akciğerlerin dostu:

Güçlü antioksidan özelliklerini sayacak olursak bu yazımız bitmez. Ancak şunları söyleyebiliriz; Şalgam suyu sigaranın ve benzeri maddelerin akciğerle üzerinde bıraktığı hasarları da minimuma indirmekte, aynı zamanda karaciğerin de temizlenmesine katkı sağlamaktadır. Kısaca şalgam suyunun zararlı toksinleri vücuttan atma gibi bir özelliği bulunmaktadır.