X

Sinema Severlerin Kesinlikle izlemesi gereken 20 hapishane filmi

Suçlu ya da suçsuz birçok insanın hapishanede parmaklıklar ardındaki hayatlarını konu alan filmler, kimi zaman yürek burkmakta kimi zaman da nefeslerimizi kesen mücadelelere sahne olmaktadır. Biz de sizlere bu listemizde hapishane konulu filmleri sıralamaya çalıştık. Sıralama yapım yılına göre yapılmıştır.

1- I am a Fugitive from a Chain Gang ( 1932 )

Bu film, hapishane konulu filmlerin atası olarak kabul edilmektedir. Filmde masum bir adamın, zor koşullarda nasıl bir insana dönüşebileceğini ele almaktadır. Başroldeki Paul Muni’nin sergilediği oyunculuk, filmi unutulmazlar arasına almaya yetiyor. İzlemeye devam ettiğiniz müddetçe, daha sonraki yapımlara nasıl ışık tuttuğunu anlayacaksınız.

2- Stalag 17 ( 1953 )

Alman esir kampında tutulan mahkumlar, aralarında bulunan bir casus yüzünden ne kadar kaçma planı yapsa da başaramamaktadırlar. Çünkü bu casus tüm planları Almanlara vakit geçirmeden ulaştırmaktadır. Eğer esir kampından kaçmak istiyorlarsa, öncelikle aralarında bulunan casusun kim olduğunu bulmaları gerekmektedir.

3- A Man Escaped ( 1956 )

Minimalist sinemanın en çarpıcı örneklerinden biri olan filmde, idama mahkum edilmiş olan Fontaine adındaki mahkumun, hayatta kalma içgüdüsüyle maksimum güvenliği bulunan bir hapishaneden kaçma öyküsü ele alınmıştır.

4- Le trou ( 1960 )

Gaspard, cinayete teşebbüs etme suçundan dolayı hapse girmiştir. Başka bir hücreye sevki yapıldığında buradaki mahkumların kaçma planları yaptıklarından haberdar olur. İzleyicilerini içine çeken filmde, sizde mahkumlarla birlikte kazmaya başlayacak, gerilecek ve terleyeceksiniz. Hapishane konulu filmleri sevenlerin, filmdeki oyuculuklar, senaryosu ve mükemmel finaliyle mutlaka izlemeleri gereken bir yapımdır.

5- Birdman of Alcatraz ( 1962 )

Dünyanın en sert koşullarına sahip hapishanesi olan Alcatraz’da mahkum olarak bulunan Robert Stroud, burada hayata dair tüm umutlarını yitirmiş oldukça sert mizaca sahip bir mahkumdur. Mahkum Stroud, burada yaralı bir kuş bulduğunda onun hayatı sonsuza dek değişime uğrayacaktır. Film, gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanmış olup, dünyanın en önemli kuş bilimcileri arasında gösterilen Robert Stroud’un yaşamını konu almıştır. Filmde en dikkat çekici taraf, pek çok gerçek hikayedeki gibi başrolü mükemmelleştirme çabası içinde olmamasıdır.

6- The Great Escape ( 1963 )

Film, II. Dünya Savaşı sırasında bir Alman esir kampından kaçmaya çalışan müttefik askerlerin yaşadıklarını konu edinmektedir. Fazlaca yan hikayelere girmeden, uygulama aşamaları nokta nokta işlenen ve sinema tarihinde önemli bir yer edinen filmi mutlaka izlemelisiniz.

7- Cool Hand Luke ( 1967 )

Luke, aslında oldukça hafif bir suç yüzünden hapse girmiştir, ancak uyumsuzluğu ve kaçma yönündeki çabaları nedeniyle aldığı ceza daha da uzamıştır. Luke sürekli baskılara maruz kalsa da, dimdik ayakta kalmayı başarır ve kısa zamanda herkes tarafından saygı görür. Film, oldukça etkileyici bir sistem eleştirisi ve Paul Newman’ın performansıyla aklınızda kalacak filmlerden biridir.

8- Papillon ( 1973 )

Henri Charriere, devamlı olarak hapishaneden kaçmaya çalışmaktadır, ancak kaçma girişimlerinin hiçbiri başarılı olmaz. Burada tanıştığı Louis Depo, ona kaçma mücadelesinde ve hayatında büyük bir umut olur. Muhteşem sahneleriyle öne çıkan filmde, Steve McQueen ve Dustin Hoffman’ın oyunculukları unutulmayacaklar arasındadır.

9- Escape from Alcatraz ( 1979 )

Amerikanın en acımasız ve sert koşullarına sahip hapishanesi Alcatraz, kaçılması mümkün olmayan bir yer olarak görülmektedir. Gerçek bir hikayeden sinemaya aktarılan filmde, Alcatraz hapishanesinden kaçma planları yapmakta olan dört adamın öyküsü anlatılmaktadır. Orijinal hikayeye sadık kalınan film, Clint Eastwood’un sert ve karizmatik görünüşünün yanı sıra, etkileyici performansı ile hem çok güzel hem de gizemli bir hal almaktadır.

10- Brubaker ( 1980 )

Henry Brubaker, bir hapishaneye müdür olarak yeni görevlendirilen idealist biridir. Yeni geldiği hapishanede mahkumlar arasında kılık değiştirip gezmek, hapishane koşullarını onların bakış açısından değerlendirmeye karar vermiştir. Her insanın sahip olması gereken insan hakları konusunda gösterdiği çabalar nedeniyle, vali tarafından yönetime karşı bir tehlike yaratmaya başladığı düşünülmektedir.

11- Przesluchaine ( 1989 )

Bu film, yasaklanmasından dolayı çekimi yapıldıktan seneler sonra ancak yasakları kalkınca vizyona girmiştir. Filmde, Tonia suçunun ne olduğunu bile bilmezken hapishaneye girer. Tonia’nın burada yaşadığı işkenceler ve kötü muameleler, tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilmektedir.

12- Bound by Honor ( 1993 )

Film, üç Meksikalı gencin yaşam mücadelesini ele almaktadır. Uzun süresiyle sizi sıkacağını düşünseniz de, yüksek temposu ve güçlü şekilde işlenmiş olan dramı ile seyircisini içine alan bir filmdir.

13- In the Name of the Father ( 1993 )

Gerry Conlon hayatını eğlenerek geçirmeyi seven, ancak yanlış zamanda yanlış bir yerde olması yüzünden babası ile birlikte IRA mensubu olmak suçuyla hapse atılırlar. Gerry Conlon, hapiste hayatla ilgili ciddi dersler edinecektir. İdealist bir avukat olan Gareth Peirce ise, yaşanan bu olayın peşini bırakmamaktadır. Adalet sisteminin çürümüşlüğü veya çökmüşlüğünü en etkili şekilde ele alan filmlerden biri olan In the Name of the Father, Daniel Day-Lewis’in en etkileyici performanslarından birine sahne olmaktadır. Filmin gerçek bir hikayeden sinemaya aktarıldığını da belirtmek gerekiyor.

14- The Shawshank Redemption ( 1994 )

Andy Dufrense, karısını öldürme suçundan dolayı hapse mahkum olmuştur. Cezasını çektiği hapishanede Red adında başka bir mahkumla tanışacak ve uzun yıllar sürecek dostlukları gelişecektir. Kısa zamanda herkesin saygısını kazanan Andy’nin farklı planları bulunmaktadır. Film arkadaşlık, umut ve sabır konularını etkileyici şekilde işlemektedir. Film güçlü karakterleri ve senaryosu ile öne çıkmaktadır.

15- American History X ( 1998 )

Derek Vinyard, bir neo nazidir ve üç siyahı öldürüp cezaevine konulduktan sonra, hayatın hiç de düşündüğü gibi olmadığını önemli dersler alarak anlayacaktır. American History X, ırkçılık ile ilgili çekilmiş en iyi filmlerden olup, etkileyici sahneleri ve unutulmaz finaliyle dikkat çekmektedir.

16- Das Experiment ( 2001 )

Film, gerçek bir olaydan esinlenilerek sinemaya uyarlanmıştır ve psikolojik bir deneyin ortaya çıkardığı sıra dışı sonuçları ele almaktadır. İnsanın sonuç olarak bir hayvan olduğunu, farklı açılardan bakıldığında mağara yaşantısından daha yeni çıktığını seyircisine aktarmaya çalılan etkileyici bir filmdir.

17- Carandiru ( 2003 )

Film, gerçek bir olaydan ilham alınarak sinemaya aktarılmış olup, şiddetin en uç noktalara nasıl ulaşabileceğini gösteren, izleyicileri yaşantısından hatta insanlıktan soğutabilecek oldukça etkileyici hikayesi olan bir filmdir.

18- Hunger ( 2008 )

İnsan, idealleri için kendisinden ne oranda vazgeçebilir? İnsan kendi kararlılığını hangi noktaya kadar götürebilir? Film, Bobby Sands’in gerçek hikayesinden uyarlanmıştır. Filmde insanı oldukça geren sahneler bulunmaktadır ve mutlaka izlenmesi gereken bir filmdir.

19- Celda 211 ( 2009 )

Juan işe bir gün erken gelmiş, hapishaneyi gediği sırada da bir kaza geçirip bayılmıştır. Kendine geldiğinde hapishanede isyan patlak verdiğini görür. Juan isyan sırasında kendini korumak istiyorsa dikkatli olması gerekmektedir. İspanyol yapımı film, oldukça tempolu ve güçlü bir yapım olarak öne çıkmaktadır.

20- Un Prophete ( 2009 )

Malik Djabena, cezaevine gönderildiği zaman sıradan insan niteliğinde biridir. Ancak hapiste önüne çıkan fırsatları değerlendirmiş ve artık suç dünyasında hızlı bir biçimde yükselmeye başlamıştır. Başroldeki Tahar Rahim’in performansına diyecek yok, çünkü uzun süresine rağmen film bu sayede sıkmıyor. Fransız sinemasının önemli yapımlarından biri olan film, gerçekçi hikayesiyle seyircisini etkilemekte zorluk çekmiyor.

This post was last modified on 25 Kasım 2018 04:32