Sis Nedir Nasıl ve Neden Oluşur? Sisin Etkileri Nelerdir?

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza sıklıkla karşılaşılan doğa olaylarından biri olan sis hakkında bilgi vereceğiz. Sis Nedir, Nasıl Oluşur, Hayatımızı nasıl etkiler, sisin türleri nelerdir? Gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sis Nedir?

Oluşması durumunda görüş alanını önemli ölçüde düşüren meteorolojik olaya sis adı verilir. Görüş mesafesi yaklaşık olarak bin metrenin altına iner. Aslında stratus adı verilen bir bulut yer zemininde veya buraya yakın bölgelerde oluştuğundan dolayı sis meydana gelir.

Sis bulutu içerisinde belli belirsiz yağan bir yağmur oluşabilir. Tarım faaliyetlerinde bir çok faydası bulunan sis, güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşmasını engellediği için ise ulaşım açısından olumsuz bir takım sonuçlar doğurmaktadır.

Sis Türleri Nelerdir?

 1. A) Hava Kütlesi Sisleri

1.Radyasyon Sisi: Havanın açık ancak soğuk olduğu gecelerde yere yakın hava tabakası da oldukça soğuk bir hal almaktadır. Yukarı doğru çıkıldığında atmosfer tabakalarında farklı bir sıcaklık dalgası oluşur. Yere yakın yerlerdeki hava soğuk, yükseldikçe ısınan hava hakimdir. Bu soğuma havanın çiğ dediğimiz noktasına düşerse sis oluşur. Bu sisler gece oluşur ve güneş doğduktan sonra havanın ısınmasıyla birlikte geçer.

2.Adveksiyon (Yatay Hava Hareketi Sisi): Sıcak bir hava akımının soğuk yüzeye doğru hareketlenmesi sonucu alt tabakalarda yer alan su buharı yoğunlaşır ve bu tür sisler oluşur.

 1. Oroğrafik (Yer Şekili) Sis: Yer şekillerinin engebeli olması, yükselmesi gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yatay şekilde hareket eden hava bu tür yerlere geldiğinde zirveye doğru çıkacaktır. Bu yükseğe çıkmanın etkisi ile de hava soğuyacak ve sisi meydana getirecektir.
 2. B) Cephe Sisleri

İki çeşit hava kütlesinin karşılaşması sonucu sıcak hava kütlesi yükselerek soğuyacağı için bu tür sisler oluşmaktadır. Cephe sislerini de 3’e ayırmak mümkündür;

 • Sıcak Cephe önü sisleri
 • Soğuk cephe gerisi sisleri
 • Cephe hattı sisleri
 1. C) Görüş mesafelerine Göre Sisler
 2. Hafif Sis: (Görüş mesafesi 1,6 km.’nin altında)
 3. Yoğun Sis: (Görüş mesafesi 1 km.’nin altında)
 4. Aşırı Yoğun Sis: (Görüş mesafesi 400 m’ nin altında)
 5. D) Oluşma Sıcaklığına Göre Sisler
 6. Sıcak Sis : 0°C’ nin üzerinde
 7. Soğuk Sis: -30°C ve 0°C arasında
 8. Buz Sisi : -30°C’den daha soğuk

Sisin Etkileri Nelerdir?

Ulaşım başta olmak üzere, görüş mesafesini önemli ölçülerde etkilediği için havacılık, insan sağlığı, çevre gibi unsurlar sis oluşmasından etkilenmektedir. Sis nedeni ile kara,deniz ve hava yollarında bir çok seferlerin iptal edildiğini duymuşuzdur. Sisli havalarda bu tür ulaşım araçlarını kullanmak mal ve can kaybına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra sis oluştuğu için bu tür ulaşım araçları da seferlerini erteleyeceği için gecikmeler yaşanmaktadır. Bu gibi sebeplerden ötürü insan faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde gereken sis analizlerinin iyi bir şekilde yapılması lüzumludur.

Akaryakıt fiyatlarındaki aşırı artışlar neticesinde insanlar seyahatlerini aylar öncesinden planlayarak uçak, otobüs yolculuğu gibi ulaşım araçlarını ekonomik nedenlerle tercih ediyorlar. Havayolları da bu durumu bildiği için bilet tarihinde havanın nasıl olacağını tahmin etme adına meteoroloji ile eş güdümlü bir çalışma içerisine girmiştir.

Bu tür olası olumsuz durumlarının en aza indirilebilmesi amacıyla her hava alanında meteoroloi ofisi bulundurulması zorunlu olmuştur. Bu ofis meteorolojik değerleri gözlemleyecek ve yolcuların daha güvenli ve konforlu bir seyahat yapmalarına yardımcı olacaklardır.

Ayrıca sis oluşan bölgelerde hava çok kirli ise astım hastalığı bulunanlar ile yaşlı insanlar için başka sağlık sorunları meydana gelebilir.