Son bir yıl içinde hayatımıza giren yeni buluşlar ve ilginç icatlar

Geçtiğimiz yıl hayatımıza giren yeni buluşların neler olduğuna bir göz atalım istedik. Bir gün geçmiyor ki yeni bir şey icat edilmesin ve insanların kullanımına sunulmasın. Teknolojik gelişmelerin son sürat devam ettiği günümüzde, yeni ve ilginç icatlar hayatımızı kolaylaştırmayı sağlıyor. İşte, 2016’da hayatımıza giren yeni ve ilginç icatlar;

1- Dengede duran motosiklet ( GyroCycle )

Motosiklet kullanmak isteyip de denge konusunda şüpheleriniz varsa, Thrustcycle Enterprise’ın ürettiği GyroCycle tam size göre. Kendi kendini dengede tutan elektrikli motosiklet prototipi var zaten ve yakında piyasaya bile çıkacak. Kendi kendine dengede duran diğer motosikletler gibi, GyroCycle da döndüğünde jiroskopik bir etki meydana getiren iç volan vasıtasıyla dik durabilmektedir. Yalnızca hareket ettiğinde değil, hareket etmediğinde de dengede durabilmektedir. Dolayısıyla durduğunda ayakları yere basmak gereği duyulmuyor.

2- İnsansı robot Walk-Man

Dört yıl süren bir araştırma programı sonucunda geliştirilen insansı robot Walk-Man, özellikle felaket yaşanan bölgelerde olay yerine giderek pek çok hayatı kurtarabilecek ve ciddi kazaların yaşanmasının da önüne geçebilecek. Bu bir bilim kurgu senaryosu değil. İtalya Cenova’da bulunan İtalyan Enstitüsü tarafından geliştirilmekte olan insansı robot projesi Walk-Man, gelecek dönemde insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılabilecek ve yürümeyi de insanlardan öğrenebilecek.

3- Güneşten elektrik üreten kumaş

Georgia Teknoloji Enstitüsü, güneşten güç üreten gökkuşağı renklerinde dayanıklı bir kumaş geliştirdi. Enstitü’deki mühendisler, akıllı giysilerin cihazları çalıştıracak veya bu cihazları şarj edebilecek enerjiyi, güneş ve hareket yoluyla üretebileceğini buldular ve bunu başaran bir kumaş üretmeyi başardılar. Bu inovatif kumaş, en temelde sürtünme ile elektriklenen ve enerjiyi depolamayı sağlayan nano jeneratörler vasıtasıyla elektrik enerjisi üretmektedir. Kumaşa rüzgar teması olduğunda meydana gelen sürtünme kuvveti ile statik elektrik üretimi yapıyor.

4- Süper sıvı itici bant

Colorado State Üniversitesi makine mühendisliği bölümü tarafından, yüzeyinde bulunan tüm sıvıları iten süper-omnifobik her yüzeye yapışma imkanı olan bir bant geliştirdi. Bu icat American Chemical Society dergisinde de yayınlanarak bilim dünyasına duyuruldu. Süper-omnifobik yüzeyler, her türlü sıvıyı mükemmel şekilde ittiği için, sıvı ve katı yüzeylerde bir hava yastığı meydana getiriyor. Geliştirilen bu bant, selobant gibi her türlü yüzeye tutunabilecek şekilde esnek ve sıvıları müthiş bir şekilde itme gücüne sahiptir.

5- Wi-Fi sinyallerinden duyguları okuyabilen teknoloji

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuarı’nda yapılan araştırmalarda Wi-Fi ya da kablosuz internet sinyallerindeki gibi sinyaller kullanarak, insanların duygularını belirlemenin yolunu keşfettiler. EQ Radyo sistemi sayesinde, kişinin mutluluğu, kızgınlık ve heyecan durumu gibi duyguları %87 oranında bir doğrulukla belirlenebilmektedir.

6- Yenilebilir pil

Yenilebilen ve kolayca sindirilebilen zehir bulunmayan pillerle, günün birinde teşhis ve tanılama için sindirilebilir cihazlar da üretilecektir. Bu yeni icat edilmiş olan pil saç, deri ve gözlerimizde bulunan doğal melanin pigmenti kullanılarak üretilmiş olup yenilebilmektedir. Bir takım implant cihazlarındaki piller toksik bileşenler içeriyor olsa da vücut tarafından izole edilebilmektedir. Ancak zehirli olmayan ve bozunur pillerin kullanılması çok daha ideal olacaktır.

7- Çatlamayan esnek beton

Beton uygulamalar, kaldırımların inşasında oldukça uygun bir malzeme olsa da, zaman içinde basınç altında kaldığından çatlama yapabiliyor. Nanyang Technological Üniversitesi (Singapur) bilim insanlarının geliştirdiği esnek beton bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Bu esnek beton, ince ve hafif plakalar şeklinde üretilebilmektedir. İnşaat sektöründe büyük yankı yaratan bu icat için ConFlexPave denmektedir. Metal kadar dayanıklı olan bu esnek beton plakaların, normal betona göre çok daha mukavemetli ve bükülmeye karşı da iki kat daha dayanıklı olduğu belirtilmektedir.

8- Sudaki bakterileri öldüren siyah dikdörtgen cihaz

Kirli olan suda bulunan bakterileri öldürmeniz gerekiyorsa, en basit yöntem olarak suyun güneş altında bırakılması ve UV ışınlarının işini yapmasıdır. Ancak bu uygulama 48 saat gibi uzun bir sürede gerçekleşebiliyor. ABD Stanford Üniversitesi bilim insanları, bu uygulamanın yerine geçebilecek çok daha hızlı etki eden alternatif bir cihazı geliştirmiş durumda. Bu cihaz güneş ışınlarıyla aktive olmakta, 20 dakika gibi çok kısa bir süre içinde sudaki bakterilerin %99,9’unu yani neredeyse tümünü öldürebilmektedir.

9- Karbondioksitten elektrik üreten düzenek

Cornell Üniversitesinde görev yapan Prof. Lynden Archer ve doktora öğrencisi olan Wajdi Al Sadat tarafından, oksijen desteğiyle alüminyum/Karbon dioksit yakıt hücresi geliştirdiler. Bu düzenek sayesinde atmosferden karbondioksit yakalayıp, elektrik enerjisi üretip kullanışlı bir ürüne çeviren metot geliştirmişlerdir. Bu sayede fosil yakıt kullanımı nedeniyle giderek artan karbondioksit emisyonunun azaltılabilmesi mümkün olabilecektir.

10- Şırınga ile enjekte edilebilen tuz tanesi boyutunda kamera

Stuttgart Üniversitesinden Alman mühendisler, bir buz tanesi boyutunda ve şırınga ile enjekte edilebilecek küçüklükte bir kamera türü geliştirdiler. Bu kameranın daha çok tıbbi görüntüleme ve gizli görüntülemelerde kullanılacağı düşünülmektedir. Mühendisler, 3D yazıcı ile yalnızca iki saç teli kalınlığına sahip optik fibere bağlanma imkanına sahip üç lensli bir kamera geliştirmiş durumdalar. Bu icat sayesinde insan vücuduna minimum zararı verecek endoskoplar geliştirilerek, tıbbi görüntülemede önemli bir aşama sağlanacağı belirtilmektedir.

11- “The Pilot” Eşzamanlı çevirmen teknolojisi

The Pilot olarak adlandırılan ve iki kişinin taktığı kulaklıktan meydana gelen bir sistemdir. Bu sistem ile; karşınızdaki kişi Almanca konuşuyor, siz de İngilizce konuşuyor olun birbirinizi çok rahat bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Bu icadın iki lisan arasında çeviri yapabilen ilk akıllı kulaklık olduğu belirtilmektedir. Teknolojiyi geliştiren şirket olan Waverly Labs; “Bu küçük giyilebilir teknoloji ile iki yabancı insan farklı dilleri konuşuyor olsa da birbirini anlayabilirler.” İfadesini kullanmıştır.

12- Güneş enerjisiyle havadan su depolayan su şişesi

Fontus adlı Avustralya merkezli bir şirket, güneş enerjisini kullanarak havadan su üretimi yapabilen yeni nesil bir su şişesi icat etti. Sistem, havada bulunan su buharını yoğunlaştırmakta ve özel şişesinde depolamaktadır. Dolayısıyla, suyun olmadığı ya da bulunamadığı zorlu coğrafyalarda temiz su bulunamadığı zamanlarda insanların yardımcı olacak.

13- Fotosentez enerjisi ile şarj; Bioo

Saksıda yetiştirdiğiniz çiçekler fotosentezle enerjisini sağlamaktadır. Peki, bu enerjiyi telefonunuzu şarj etmek için kullanabilseydiniz güzel olmaz mı? Bioo adı verilen teknoloji sayesinde, saksıda bulunan bitkinin fotosentezden sağladığı enerjiyle USB üzerinden bağladığınız cihazınızı şarj edebilmektedir. Bu yeni teknolojik icat ile telefonunuzu saksınıza bağlayın ve şarj etmeye başlayın.