Stephen King kitaplarından uyarlanan en iyi filmler

Stephen King tarafından kaleme alınan senaryo, izlenmeyi hak ediyor. Kitaplarından uyarlanan en iyi 26 film: Korku, gerilim ve fantastik türdeki eserleriyle bilinen yazar Stephen King, bu alandaki en üretken yazarların başında gelmektedir. Ürettiği eserlerin birçoğu hem sinemaya hem de televizyona uyarlanmıştır.

1- Bag of Bones / Kemik Torbası – IMDb: 5,8 ( 2011 ) TV Mini dizi

Michael Noonan, ünlü bir yazardır ve karısının ölümünden sonra, yaşadıklarını atlatabilmek için rüyalarında gördüğü yazlık evlerine gitmeye karar verir. Burada Noonan’ın başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Bakıldığında cennetten bir yer gibi görünen bu göl kıyısındaki ev, onun kabuslarını azaltmaktan çok tümünün gerçek olmasına yol açacaktır.

2- Firestarter / Tepki – IMDb: 6,0 ( 1984 )

1969 senesinde gizli bir örgüt, piyasaya süreceği ilacın ilk denemelerini yapacaktır. McGee ve Vicky Tomlinson da bu denemelere katılmışlardır. İkili bu ilaç denemelerine karıldıktan bir yıl kadar sonra evlenirler ve Charlie adında bir kızları olur. Charlie, henüz üç yaşına geldiğinde bakışlarıyla oyuncak ayısını tutuşturur. Sekiz yaşına geldiğinde duygularını kontrol etmeyi öğrenir. Bu sayede ne zaman isterse o zaman yangın çıkartabilmekteydi. Fakat gizli bir örgüt, Charlie’yi bir silah olarak kullanmayı planlamaktadır.

3- Carrie / Carrie: Günah Tohumu – IMDb: 6,0 ( 2013 )

Okuduğu okulunda arkadaşları tarafından devamlı dalga geçilen ve kötü davranılan Carrie White, evde de aşırı dindar biri olan annesinin zulmüne maruz kalan bir kızdır. Ancak Carrie’nin gizlediği bir sırrı bulunmaktadır, o da; aşırı yoğun psişik güçleri bulunmaktadır. Okulun düzenlediği baloda arkadaşları onu tekrar sıkıştırmaya başlar, ama herkes ateşle oynanmaması gerektiğini acı bir şekilde öğrenecektir.

Kitaptan filme uyarlanan İMDb puanı yüksek en iyi aşk filmleri

4- Cat’s Eye / Kedi Gözü – IMDb: 6,2 ( 1985 )

Üç bölüm halinde gösterimi yapılan bu yapım, bir kedinin gözünden aktarılmaktadır. Sevimli bir kedi, sürekli bir şekilde küçük bir kızın yardım çağrılarını duymaktadır. Bu küçük kıza yardım edebilmek amacıyla tehlikeli ve oldukça uzun bir yolculuğa çıkacaktır. Sevimli kedimizi, yolculuğu esnasında bazen ürpertici bazen de heyecanlı olaylar beklemektedir.

5- Needful Things / Lanetli Hediyeler – IMDb: 6,2 ( 1993 )

Castle Rock huzurlu, sakin ve sessiz bir kasabadır. Halkı oldukça huzurlu bir hayat süren kasabada yeni açılan antika dükkanına çok büyük bir ilgi gösterirler. Bu ilginin asıl sebebi, antikacı dükkanının sahibi olan Leland Gaunt’un yaşantılarına renk ve canlılık getireceğini düşünmeleridir. Antikacı Gaunt’u oldukça çabuk bir şekilde benimsemişlerdir. Dükkanına gelenleri etkisi altına alan antikacı Gaunt, onlara büyüleyici ve garip sanat eserleri sunmaktadır. Ancak karşılığında da müşterilerinden bir takım şeyler istmektedir.

6- Pet Sematary / Hayvan Mezarlığı – IMDb: 6,5 ( 1989 )

Taşınmak birçok insan için yeni bir başlangıç yapmak demektir. Fakat Creed ailesi için taşınmak sonun başlangıcı olabilir. Bunun nedeni, taşındıkları evin bir hayvan mezarlığının tam yanında olmasıdır. Bu mezarlık, yeniden canlanma gücüne sahip gizemli yerlilerin topraklarıdır. Korku romanlarının üstadı olan Stephen King, Creed ailesini ve bunu izleyen sizleri cehenneme götürüp getirecektir.

7- The Running Man / Koşan Adam – IMDb: 6,6 ( 1987 )

2019’da televizyon şovu olan Running Man insanlar tarafından büyük bir ilgiyle takip edilmektedir. Bu şovda suçlu olan insanlar cezalandırma amacıyla yarıştırılmaktadır ve insanlar tarafından canlı olarak izlenmektedir. Suçlulardan oluşan avların, avcıları tarafından yok edilmeleri üzerine bahisler de oynanmaktadır. Yani kısaca insan kanı üzerine büyük paralar yatırılmaktadır. Ben Richards da bu suçlulardan biridir, ancak suçsuz olduğu halde suçlu bulunmuştur. Bu kanlı kovalamacada hayatını kurtarmak için savaşacaktır. Fakat şimdiye dek kimse bu şovdan canlı olarak kurtulamamıştır.

8- Christine – IMDb: 6,6 ( 1983 )

Arnie, yolda 1958 model Plymouth Fury görür ve ona aşık olur. Bu otomobil yüzünden ailesiyle kavga bile eder. Ancak bu aşkından vazgeçmez ve en sonunda Plymouth Fury’yi satın alır. Otomobil kötü durumdadır ve Bill’in garajına götürerek tamirine başlar. Okulda da bir grup öğrenciden dayak yer ve arabayı satın aldığı adam olan Rolan Lebay da hayatını kaybetmiştir. Yaşadığı gariplikleri fark etmeye başlayan Arnie, bu araba ile arasındaki bağı zamanla daha da hissetmeye başlar.

9- Secret Window / Gizli Pencere – IMDb: 6,6 ( 2004 )

Mort Rainey, ünlü bir gerilim romanı yazarıdır. Eşi Amy’nin onu aldattığını öğrendiği zaman psikolojik bit yıkım yaşar. Karısından boşanır, ancak yazar tıkanıklığı sorunuyla da başa çıkmak zorundadır. Yeni romanını yazabilmek ve geçirdiği zor dönemin etkilerinden kurtulabilmek amacıyla New York’un sessiz yerlerinden biri olan Tashmore gölünde bir kulübeye taşınır. Rainey’in kapısı bir gün John Shooter adında biri tarafından çalınır. Shooter onu kendi hikayesini çalmakla itham etmektedir. İlk önce bu duruma önem vermeyen Rainey, kısa süre sonra durumun ciddiyetinin farkına varacaktır.

10- Rose Red / Rose Red Konağı – IMDb: 6,7 ( 2002 ) TV Mini dizi

Dr. Joyce Reardon, psikoloji profesörüdür. Konakta olduğuna inandığı lanetli güçleri uyandırmak ve tüm gerçeği ortaya çıkarabilmek amacıyla, konağa psişik bir gezi düzenlemiştir. Paranormal özellikleri olan altı kişiyi bu konağa davet etmiştir. Konakta önceden yaşamış olan insanların ve ölülerin sırları bu sayede ortaya çıkarılacaktır. Rose Red Konağını sıradan bildik konaklardanmış gibi sakın görmeyin. Bu konağa girerken de unutmayın; Rose Red sadece b,r ev değil, yaşayan bir yok oluş sarayıdır.

11- Apt Pupil / Ölümcül Sır – IMDb: 6,7 ( 1998 )

Todd, Amerikalı genç bir delikanlıdır ve aynı mahallede yaşadığı yaşlı Arthur Denker ile arkadaşlık yapmaya başlamıştır. Yaşlı Denker’in kimliğini saklayan bir Nazi suçlusu öğrendiğinde onunla bir anlaşma yapar. Denker, Todd’a en ilginç anılarını anlatacak, o da bunun karşılığında kimseye bir şey söylemeyecektir. Fakat II. Dünya Savaşı sırasında kurulan toplama kamplarında yaşanan olaylar, genç birinin altından kalkamayacağı psikolojik sonuçlar doğracaktır. Nitekim Todd yavaş yavaş değişmeye başlayacaktır.

12- Salem’s Lot / Lanetli Ev – IMDb: 6,8 ( 1979 ) TV dizisi

Ben Mears, ödüllü bir yazardır ve uzun süreden beri haber alamadığı bir akrabasını merak eder. Bu yüzden de doğup büyüdüğü Salem’s Lot’a gider ve gitmesiyle de olaylar gelişmeye başlar. Salem’s Lot kasabasında sokaklarda ve evlerde kimsecikler yoktur. Marketlerin para çekmecelerindeki paralar, lokantaların masalarındaki yemekler olduğu gibi durmaktadır. Çünkü vampirler kasabayı tamamen ele geçirmişlerdir.

13- 1408 – IMDb: 6,8 ( 2007 )

Başarılı bir yazar olan Mike Enslin’in yazdıkları genellikle doğaüstü güçlerle alakalıdır. Bir kitabının üstünde çalıştığı esnada, Dolphin Oteli’nin 1408 nolu odasında gizemli bazı olayların gerçekleştiğini fark eder. Bir süre sonra otel yöneticisinin gerçekleşen gizemli olaylara dahil olmasıyla, oldukça ürkütücü olaylar yaşanmaya başlar.

14- It / O – IMDb: 6,9 ( 1990 ) TV Mini dizi

Maine’de bulunan küçük bir kasabada, 1960’lı yıllarda bir tek uyumsuz bir grup çocuğun fark ettiği ve üzerine gittiği, bütün benlikleriyle hissettikleri bir dehşet yaşanmaktadır. Kasabadaki bütün çocuklar, sokaklardaki mazgallardan dışarı çıkan, palyaço şeklinde açıklayamadıkları bir şey, tek tek avlamaya devam etmektedir. Tanımlayamadıkları bu yaratıkla yüzleşen, ancak hayatta kalmayı başaran altı erkek çocuğu ve bir kız çocuğu, kendilerine şanslı yedili, yaratığa da Pennywise adını vermişlerdir. Aradan yıllar geçmiş ve Pennywise tekrar hortlamıştır. Şimdilerde 40’lı yaşlarda olan ve ülkenin farklı yererine gitmiş olan şanslı yedili üyeleri yeniden bir araya gelmiştir. Bu dehşetle yüzleşmek ve onu yenmek için, aynı zamanda kendi geçmişleriyle de yüzleşmelidirler.

15- Hearts in Atlantis / Gizemli Yabancı – IMDb: 6,9 ( 2001 )

Uzun süredir kasabasından uzak kalmak durumunda olan Robert Garfield yeniden kasabaya dönmüştür. Döndüğünde de birlikte çokça zaman geçirdiği en yakın arkadaşlarından biri hayatını kaybetmiştir. Robert Garfield’ın kasabayla ilgili hatırladığı tek şey, sadece 11 yaşında bir çocukken burada olduğu ve kendisiyle aynı yaşta olan Carol’a aşık olduğudur. Ted adında tuhaf bir yabancının hayatlarına girmesiyle, Garfield bütün çocukluk dönemini yeniden düşünmek durumunda olacaktır.

16- The Mist / Öldüren Sis – IMDb: 7,2 ( 2007 )

Adı bilinmeyen bir kasabadaki tutucu insanlar, bu insanlarla çatışma yaşayan gençler ve yaşadıkları tüm çatışmalar… Bu adı belli olmayan kasabada kuvvetli bir fırtınadan sonra sis oluşur ve bütün kasabayı kaplar. Ancak bu sisin içinde aniden ortaya çıkan ve insanları yiyen yaratıklar vardır ve kasaba halkı bundan haberdar olur. Bunun öğrenen bir grup insan kasabadaki süpermarkette kapana kısılırlar. Bu bekleyiş sırasında marketteki insanlar iki grup olurlar. Kimilerine göre, intikamcı bir tanrı bu yaratıklara hükmetmektedir, kimilerine göre de böyle bir şey söz konusu değildir.

17- The Stand / Mahşer – IMDb: 7,3 ( 1994 ) TV mini dizi

Ölümcül bir virüse maruz kalan insanların bir kısmı hayatta kalmayı başarmış, zorlu ve tehlikeli yolculuklarının nihayetine varmışlardır. Mother Abagil liderliğinde iyilerin gücü Boulder Colorado’da toplanırlar. Sayıları azdır ve Las Vegas’ta ordusunu toplamış olan karanlık güç Randall Flagg’ın yaptığı çağrıya uymak mecburiyetinde kalmışlardır.

18- The Dead Zone / Ölüm Bölgesi –  IMDb: 7,3 ( 1983 )

Bir trafik kazası yüzünden komada olan Johnny Smith, beş yıl kadar sonra komadan çıkmıştır. Komada kaldığı süre içinde dünya değişmiştir, ancak kendisinde olan değişiklikleri de fark eder. Yaşanacak olan bazı olayların ardından, medyum özellikleri taşıdığını anlar. Bu özelliğini yaşanmış bir cinayetin çözülmesi için kullanmaya başladığında ise, ürkütücü bir takım deneyimler yaşamaya başlayacaktır.

19- Storm of the Century / Yüzyılın Fırtınası – IMDb: 7,4 ( 1999 ) TV Mini dizi

Korku ve gerilimin ustası Stephen King’den hayranlarını mutlu edecek bir TV uyarlaması daha. Şiddetli bir hava akımı ve daha da şiddetli bir varlık tarafından kuşatılan Maine adası halkını, bu halkın yaşadığı dehşetin öyküsünü anlatmaktadır. Maine adası tabiatın en büyük vurgununa maruz kalırken, bu fırtına ile ortaya çıkan bir iblis büyük bir talepte bulunur. Söylediği şey “Bana istediğimi verirsen, ben de giderim.” şeklindedir. Ancak, onun talep ettiği şeyin hiçbir insan tarafından yapılması mümkün değildir.

20- Dolores Claiborne / Dolores – IMDb: 7,4 ( 1999 ) TV Mini dizi

Maine eyaletinde taşrada hayatını sürdüren Dolores, 18 sene evvel kocasının ölümüyle suçlanmış, ancak gerçek bulunamadan bu ithamdan aklanmıştır. Dolores bir kadına bakıcılık yaptığı sırada o kadın da ölür ve kendisini yıllar evvel onu mahkum etmeyi başaramayan dedektifin ellerinde bulur. Gerçeklerin ortaya çıkarılmasını da seneler evvel şehirden iyi bir muhabir olup dönen kızı Selena sağlayabilir. Selena, onu da alakadar eden ve aile sırlarını da iine alan bu esrar perdesini kaldırmak için çabalayacaktır.

21- Carrie / Günah Tohumu – IMDb: 7,4 ( 1976 )

Carrie White, aşırı dindar ve baskıcı annesi nedeniyle, kabuğundan çıkamamış, kendi halinde ve dış dünyadan uzak yaşayan bir genç kızdır. Okuduğu okuldaki arkadaşlarının dalga geçmeleri ve baskıları sebebiyle, olağan üstü yetenekleri olduğunu keşfeder. Öğretmenleri ve arkadaşlarının bir kısmı, Carrie’nin durumuna üzüldükleri için toşluma kazandırmak amacıyla çaba göstermektedirler. Okulun balosuna bir delikanlı tarafından davet edilir. Fakat baloda ona yapılan bir şaka, herkes için ölümcül sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

En Beğenilen Filmler: Nobel Edebiyat Ödülü Almış yazarların kitaplarından esinlenildi

22- Misery / Ölüm Kitabı – IMDb: 7,8 ( 1990 )

Kolay okunan popüler dizi romanlar yazan Paul Sheldon, kariyerinde bir dönüm noktasına geldiğini düşünmektedir. Romanlarına konu ettiği seri maceralarını yazdığı Misery Chastain’i öldürerek diziye son verir. Bir müddet sonra Paul, bir araba kazası geçirir ve yaralı olarak kurtulur. Onu bulan ve evine götürüp ona bakım yapan Annie Wilkes, tesadüf eseri Paul’ün okurlarından biridir. Tabi romanlarının kahramanı olan Misery Chastain’in de iyi bir hayranı durumundadır. En son kitabını okuyup Misery’nin öldüğünü gören kadın, öfkeye kapılarak Paul’ü ayağından çok kötü bir şekilde yaralar ve onu yatağa bağlar. Bölgede şerif ve menajeri umutsuzca onu aramaktadır. Bu sırada Paul, Annie için yeni bir Misery macerası yazmak zorunda kalmıştır.

23- Stand by Me / Benimle Kal – IMDb: 8,1 ( 1986 )

Stephen King’in The Body ( Ceset ) adlı eserinden beyazperdeye uyarlanmıştır. Stephen King’in kendi çocukluğundan esinlenerek yazdığı bu hikaye, 1950’lerde geçmektedir. Oregon ormanlarında kayıp bir çocuğun cesedini aramaya çıkan ergen dört kafadarın öyküsü anlatılmaktadır. Bu yolculuklarında dört kafadar daha da yakınlaşırlar ve birbirleri ile ilgili yeni şeyler keşfederler. Fakat bir sorunları vardır, kasabadaki bazı serseriler onların peşinden gelmektedir.

24- The Shining / Cinnet – IMDb: 8,5 ( 1980 )

Jack Torrance bir yazardır ve kış döneminde kapalı kalan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenmiştir. Ailesini de alarak otele taşınır ve sonrasında da metafiziksel olaylar gelişir. Jack’in küçük oğlu doğaüstü sezgileri olan bir çocuktur. Otelde kaldıkları süre içinde otelde yalnız olmadıklarını, geçmişten ve gelecekten gelmiş olan hayaletlerin otelde olduğunu ailesine inandırmak için uğraşır. Jack ve ailesi bir kar fırtınası neticesinde otelde mahsur kalırlar ve doğaüstü varlıklarca ele geçirilen Jack aklını yitirmeye başlar.

25- The Green Mile / Yeşil Yol – IMDb: 8,5 ( 1999 )

Bir cezaevinde çalışan Paul Edgecomb’un görevi, idam cezası alan mahkumları son yolculuklarına uğurlamakla ilgilidir. Çalıştığı müddetçe yüzlerce mahkumu idam etmiş biridir. Paul, bir gün John Coffey adında ürkütücü bir görünüme sahip bir mahkumla tanışır. Coffey’in bu görünümünün ardında çok saf bir ruh yatmaktadır aslında. Bu mahkum iki küçük kız çocuğunun öldürülmesi ile ilgili bir davada yargılanmaktadır. Onun günden güne ortaya çıkan olağan dışı güçleri ve karakteri ile ilgili yeni yeni şeyler ortaya çıkacaktır.

26- The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli – IMDb: 9,3 ( 1994 )

Başarılı bir banker olan Andy Dufrense, karısını ve onun sevgilisini öldürmekten solayı suçlu bulunur ve ömür boyu ceza alır. Shawshank Hapishanesine gönderilir, ancak bu hapishanede işkence, dayak ve tecavüz de dahil pek çok olay yaşanmaktadır. Andy, bu duruma rağmen hayata bağlı iyimser bir ruh halindedir. Bu tavrı etrafındaki mahkumları da etkilemektedir. Onları parmaklıklar arkasında bile, özgür bir yaşam sürebileceklerine inandırır. Andy’nin bütün bu çabalarına mahkum bir arkadaşı daha ortak olacaktır.

Listemizin sonuna kadar okumayı başardığınız için ekstra bir liste daha okumaya hak kazandınız, işte ekstra listemiz..

Bilim kurgu Okumayı Sevenler İçin En İyi Bilim Kurgu romanları

Restbet
hacklink hacklink al viagra krem bedava bahis bedava bahis baileysports.com wordpress guvenligi program indir hacklink hizmeti php shell