Uyarlama Senaryo Dalında Oscar ödülü Almış 29 harika film

Listemizdeki filmlerin bir kısmı romanlardan, bir kısmı da yaşanmış gerçek hikayelerden sinemaya uyarlanmıştır. Uyarlama senaryo kategorisinde Oscar Ödülünü kazanmış filmlerin sıralamasını en düşük IMDb puanından en yükseğe doğru yaptık. İşte, izlemenizi tavsiye ettiğim 29 harika ötesi film;

1- Precious / Acı Bir Hayat Öyküsü – IMDb: 7,4 ( 2009 )

ABD’deki pek çok genç kız gibi Precious da aile içi şiddet mağdurudur. Aşırı kilolarından dolayı da içine kapanık yaşayan bir kız çocuğudur. İçinde bulunduğu sorunlara karşın, durumunu kaderi olarak kabullenerek bir çıkış yolu bulma umudunu yitirmemiştir. Umudu kapısını, içinde bulunduğu sorunlardan, kendi hayal dünyasında gezintiye çıkıp kaçarak açacaktır. Film, hayata umutla bakmayı ve çaresiz kalan insanlara her zaman yardımcı olacak kurumların olduğu temasını işlemektedir.

2- The Descendants / Senden Bana Kalan – IMDb: 7,4 ( 2011 )

Matt King, toprak zengini bir babadır ve karısını bir bot kazası sırasında kaybetmiştir. İki kızı ile baş başa kalmıştır ve zamanla kızlarıyla olan ilişkisinin hiç de düşündüğü gibi olmadığını anlar. Kızlarıyla ilişkisini ne olursa olsun düzeltmeye kararlı olan Matt, bir yandan da akıl sağlığı ile uğraşmaktadır ve bu durum onun yaşamını büyük ölçüde güçleştirmektedir.

3- Traffic / Trafik – IMDb: 7,7 ( 2000 )

Film, üç ayrı hikaye anlatmaktadır ve bu hikayelerdeki karakterlerin hepsinin ortak bir arzusu vardır; Uyuşturucuya dur demek. İlk hikayenin kahramanı Javier Rodriguez ve ortağıdır. Bu ikili, uyuşturucu taşıyıcılığını durdurduklarında General Salazar bundan haberdar olur. General Salazar, Javier’i yanına çağırarak Flow Flowers olarak adlandırılan adamı yakalamasını emreder. İşini pek beğenmeyen, içine kapanık ve sakin bir kişiliğe sahip Javier, bu görevi de başarılı bir şekilde yerine getirir, ancak işi daha bitmemiştir. İkinci hikayedeki kahramanımız, ABD Başkanı tarafından göreve yeni getirilen yargıç Robert Wakefield’dır. Yargıç Robert kızının uyuşturucu kullandığını öğrendiği zaman, giderek daha da karmaşık olaylar yaşanmaya başlar. Üçüncü hikayedeki kahramanlarımız ise, kocasının işleri nedeniyle bir kadını sürekli olarak izleyen iki polistir. Onların görevlerinde ölüm de vardır.

4- Brokeback Mountain / Brokeback Dağı – IMDb: 7,7 ( 2005 )

Daha çok kadınlarla ilişki yaşayan iki sert erkek, Brokeback Dağı yakınlarında bir çiftlikte birbirleriyle ilk kez tanışırlar ve beraber zaman geçirmeye başlarlar. Bu iki erkek arasındaki ilişki, zaman içinde ilginç bir şekilde derinlik ve duygusallık kazanacaktır. Bu iki erkekten biri çiftçi, diğeri de rodeo kovboyudur. Birbirlerinden farklı karakterleri olsa da bağlılıkları artar. Hayatları boyunca devam edecek olan bu ilişki, zaman zaman kopmalar ve ayrılmalarla sürecektir. Bu iki adam, aşkla ilgili güçlü efsanevi bir hikayenin kahramanları olacaklardır.

5- Midnight Express / Geceyarısı Ekspresi – IMDb: 7,7 ( 1978 )

Amerikalı Billy Hayes ile sevgilisi Susan, turist olarak Türkiye’ye tatile giderler. Tatilleri bitip ülkelerine dönmeden önce Hayes, satıp para kazanmak amacıyla iki kilo haşhaş edinmiş ve bunu ülkesine götürmek istemiştir. Bu haşhaşları vücuduna küçük paketler yaparak yerleştiren Hayes, uçağına bineceği sırada yapılan bir güvenlik aramasında polisler tarafından anlaşılır. Tutuklanan Hayes’in İstanbul Sağmalcılar Cezaevindeki günleri başlamıştır.

Stephen King kitaplarından uyarlanan en iyi filmler

6- The Last Emperor / Son İmparator – IMDb: 7,8 ( 1987 )

Son Çin İmparatoru olan Pu Yi’nin oldukça dramatik yaşam hikayesini ele alan bir filmdir. Pu Yi, yasak şehirde doğmuştur ve henüz çocuk yaştayken kendisini İmparator olarak bulmuştur. İngiliz bir hocası vardır ve İmparatora batı medeniyeti ile ilgili bilgiler öğretmektedir. Büyüyen Pu Yi artık iyi bir imparator olmuştur, ancak çocukluğunu ve gençliğini yaşamamış biridir.

7- Argo / Operasyon Argo – IMDb: 7,8 ( 2012 )

4 Kasım 1979 tarihinde, İran Şahı devrilmiş ve militanlar Tahran’daki ABD Büyükelçilik binasına girmiş 52 Amerikalı’yı rehin almışlardır. Bu baskında 6 Amerikalı kaçarak Kanada Büyükelçiliğine sığınmayı başarmıştır. Ancak yine de hayatları tehlikededir. Çünkü yakalanarak öldürülme riskleri devam etmektedir. Tony Mendez, CIA uzmanıdır ve bu Amerikalıları kurtarmak için, film gibi oldukça riskli bir plan yapar.

8- The Social Network / Sosyal Ağ – IMDb: 7,8 ( 2010 )

2003 yılının Ekim ayında Mark Zuckerberg, sarhoş bir halde Harvard Üniversitesi’nin bilgisayar sistemine sızmıştır. Nedeni ise, kıza arkadaşı tarafından terk edilmesi ve kampüsteki bütün kızların bilgilerine ulaşarak acısını çıkarmak ister. Bir uygulama yazmıştır ve burada kızların resimleri bilgisayar ekranının iki yanında görünmektedir ve hangisinin daha güzel olduğunu oylatmaktadır. Bu sayfanın adına da Facemash der. Hazırladığı site hızlı bir şekilde yayılır ve kullanılmaya başlar. Harvard Üniversitesi yetkilileri ise, gizlilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tepki gösterir. Zuckerberg, daha sonra sitenin adını Facebook olarak değiştirir. İlk başlarda sadece Harvard’da kullanılan sitesi, diğer üniversitelerde de kullanılmaya başlar. Hızla Ivy League’den Silikon Vadisine oradan da tüm dünyaya yayılır. Film, Facebook’un ardındaki gerçekleri ve ortay çıkışının hikayesi ele almaktadır.

En Beğenilen Filmler: Nobel Edebiyat Ödülü Almış yazarların kitaplarından esinlenildi

9- Ordinary People / Sıradan İnsanlar – IMDb: 7,9 ( 1980 )

Karı koca olan Beth ve Calvin, oğulları Conrad ile birlikte hayat süren bir ailedir. Conrad’ın büyüğü olan oğullarını ise, bir tekne kazası yaşanması ile kaybetmişler ve sıkıntılı günler geçirmişlerdir. Evin oğlu olan Conrad, abisinin ölümünden kendisini sorumlu hissetmektedir. Ancak Conrad’ın bu zorlu günlerde ayakta kalabilmesini sağlayan şey destek aldığı psikiyatristidir.

10- Dances With Wolves / Kurtlarla Dans – IMDb: 8,0 ( 1990 )

Amerikan iç savaşı sonrası Güney Dakota’nın bir sınır karakoluna atanan Teğmen Dunbar, karakola gelip giden bir kurtla arkadaşlık kurmuştur. Kurtla sürekli oyunlar oynamaktadır ve onu gören Sioux kabilesinin üyeleri ona kurtlarla dans eden adam derler. Dunbar, kabileyle tanışır ve zamanla da yakın dostluklar kurar. Onlardan biri gibi davranmaya başladığında da, gelecek olan tehlikeleri birlikte göğüsleyeceklerdir.

11- Slumdog Millionaire / Milyoner – IMDb: 8,0 ( 2008 )

Mumbai’de fakir gecekondu mahallesinde hayat süren Jamal Malik, 18 yaşındadır ve bir yetimdir. Katıldığı bilgi yarışmasında 20 milyon Rupe kazanması an meselesidir. Yarışmanın o gecelik bölümünün bitmesinin ardından, eğitim almamış birinin böyle büyük bir başarı kazanması ancak hileyle olabilir iddiasıyla Jamal’dan şüphelenirler ve onu tutuklarlar. Fakat yarışmada sorulan her sorunun cevabıyla Jamal’ın gerçek hikayesi gözler önüne serilecektir. Ama tek bir soru gizemini korumaya devam etmektedir.

12- 12 Years a Slave / 12 Yıllık Esaret – IMDb: 8,1 ( 2013 )

Siyahi Solomon Northup, 1841 yılında New York’ta yaşayan hayatını müziğe adayan biridir. Ailesiyle mutlu bir hayat süren Solomon, özgürlüğüne düşkün ve istediği her şeyi yapabilen bir kişidir. Günün birinde müzik işi ile ilgili olarak iki kişiyle tanışır ve çalışmak amacıyla Washington’a gitmiştir. Ancak onu kaçırırlar ve Güney’deki bir çiftliğe köle olarak satılır. Özgürlüğü için sarf ettiği tüm çabaları ve mücadelesi bir anda yerle bir olmuştur. İçine düştüğü cehennemde küçük düşürülmeyi, acıyı ve şiddeti öğrenecek, etrafındaki insanların umutsuzluklarına şahitlik edecektir. Ama Solomon, hayatına ve sevdiklerine kavuşabilmek için yapması gereken şeyin ne olduğunu bilmektedir.

13- The Imitation Game: Enigma / Yapay Oyun: Enigma – IMDb: 8,1 ( 2014 )

II. Dünya Savaşı dönemi. Savaş Nazi Almanya’sı hakimiyetinde olanca hızıyla sürmektedir. İngilizler, Almanların Enigma adlı şifreleme sistemini ne yaptıysa çözememiştir. Enigma ile gönderilen şifreli mesajlar yüzünden İngilizler ve müttefik güçler büyük kayıplar yaşamaktadır. İngiliz Hükümeti, bunu önlemek amacıyla ülkedeki en iyi şifre çözücüleri ve kriptoloji uzmanlarını bir araya getirir. Profesör Alan Turing de bu isimlerden biridir. Turing, şimdiye dek denenmemiş büyük çaplı bir girişimin kapısını aralamaya imkan sağlayacaktır.

14- Sling Blade / Bıçak Sırtı – IMDb: 8,1 ( 1996 )

Karl Childers, ahlaki bir ikilem içindedir. Çocukluğunda oldukça dindar olan bir ailede büyümüş, ancak ailesince tanrının bir cezası olduğu gibi bir düşünceye inandırılmıştır. Günün birinde serserilerle cinsel ilişkiye giren annesini gören Karl, onların bu yaptıklarının yanlış olduğuna inandığı için hepsini bıçakla öldürür. Gerçekleştirdiği cinayetler yüzünden akıl hastanesine yatırılır. Aradan 25 yıl geçer ve serbest kalıp yeniden topluma dahil olur.

15- Gone With the Wind / Rüzgar Gibi Geçti – IMDb: 8,1 ( 1939 )

Georgia’da kırsal bir bölge ve Amerikan sivil savaşından hemen önce… Scarlett, İrlandalı bir ailenin üç kızından biridir. Çok güzel bir genç kız olan Scarlett, Stuart ve Brent adlı iki kardeşle görüşmektedir. Ancak onlar Scarlette’dan bir şey gizliyorlardır. Ashley Wilkes, gizliden gizliye Scarlette’a aşıktır, ancak kuzeni olan Melanie ile evlenmek üzeredir. Scarlette da Ashley’i sevmektedir, ancak o da Rhett Butler’a gönlünü kaptırır.

16- A Beautiful Mind / Akıl Oyunları – IMDb: 8,1 ( 2001 )

Genç John Forbes Nash, Princeton Üniversitesi’nde kazandığı bursla okumaya başlamıştır. Okulda parlak zekasıyla her zaman öne çıkan Nash, etrafındaki insanlarla uyum problemleri yaşamaktadır. Bu dönemde inanılmaz bir teori ortaya atarak onu ispatlama aşamasına kadar gelmiştir. Matematik dünyasında hızla adı yayılan bu dahi adam, şizofrenik belirtilerle de savaşmaktadır. Bir süre sonra da Nash, kendinin yarattığı kurgusal gerçekliklerle asıl gerçekleri ayırt edemez hale gelir.

17- No Country for Old Men / İhtiyarlara Yer Yok – IMDb: 8,1 ( 2007 )

Olay yerinde bir çanta bulan Llewelyn Moss, bu çantayı aldığında başını büyük bir bela da almış olur. Peşine bir kiralık katil takılır. Aynı zamanda Vietnam gazisi olan Moss, uyuşturucuyla alakalı bir meselenin ortasında kalır. Peşinde olan kiralık katil Anton, yaptığı planda ısrarlıdır ve işini yarım bırakma düşüncesinde değildir. Bir çok masum insanın da karıştığı soluk soluğa bir takip başlar. Coen kardeşler yapımı olan film, 4 Oscar Ödülü kazanmıştır.

18- To Kill a Mockingbird / Bülbülü Öldürmek – IMDb: 8,3 ( 1962 )

1930’lu yıllarda Amerika’da ekonomik buhran hüküm sürmektedir. Gerçek bir olaydan uyarlanan film, ırkçılığın top noktaya ulaştığı dönemleri çok gerçekçi bir kurguyla aktarmaktadır. Sihayi bir genç, beyaz bir kadına tecavüz suçlamasıyla tutuklanır. Bu gencin avukatlığını ise başarılı bir avukat üstlenmiştir. Avukat, çevresi tarafından çekilmesi için baskı görmektedir, fakat o bu baskılara boyun eğmeyecektir. Harper Lee’nin gerçek hayatta tanık olduğu ve yaşanmış olaylara dayanan romanından uyarlanan bir filmdir. Film, üç dalda Oscar ödülü alarak başarısını ispat etmiştir.

19- Amadeus – IMDb: 8,3 ( 1984 )

Wolfgang Amadeus Mozart, dünya müzik tarihine yön vermiş bir dehadır. Fakat rutin hayatında tam bir arıza kişiliktir ve hayattan kopuk yaşamaktadır. Müzik yeteneğini göstermek için tutarsız davranışlar sergilemektedir. Hayat tarzı ile müziği tam bir tezat gösteren Mozart, sağlıksız yaşantısı yüzünden Antonio Salieri’yi kaygılandırmaktadır. Mozart’a nazaran daha disiplinli olan Antonio, müzik konusunda da ondan daha hırslıdır, ancak onun kadar başarı sağlayamamaktadır. Bu durum zaman içinde daha farklı ilişki kurmalarına yol açar. Film, Mozart ile Salieri’nin ilişkilerine odaklanmaktadır. Sanatla sanatçı kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanmakta, Amadeus Mozart’ın hayatını Salieri bakış açısıyla aktarmaktadır.

20- Los Angeles Confidential / Los Angeles Sırları – IMDb: 8,3 ( 1997 )

Yer Los Angeles ve bu şehir 1950’li yılların başlarında hayallerin şehri olmaya başlamıştır. Mickey Cohen, yer altı dünyasının patronudur ve hapse girmiştir. Bunun sonucunda da diğer suç şebekeleri arasında bir liderlik savaşı başlamıştır. Cohen’in adamları bir gece baskınıyla öldürülürler. Ölenler arasında eski bir polis memuru da bulunmaktadır. Olayın araştırılması için L.A. Polisinden üç polis memuru görevlendirilir. Bu polislerin araştırmaları, onları güzel bir kadına kadar götürecektir.

21- The Pianist / Piyanist – IMDb: 8,5 ( 2002 )

II. Dünya Savaşı çıktığında Wladyslaw Szpilman 27 yaşındadır ve Polonya’nın en genç konser piyanistlerindendir. Radyo istasyonunun bombalandığı sırada, Chopin’in C Minor Nocturne adlı eserini çalmaktadır. Yahudi olan Szpilman da bütün Yahudiler gibi, ailesiyle birlikte Varşova’da ayrılan gettoya sürülür. Burada karaborsacıların ve Nazilerin işbirlikçilerinin eğlendiği barlarda piyano çalarak ailesinin geçimine katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Ailesi esir kampına gönderilen Szpilman, yardım alarak kurtulmayı başarır ve saklanarak yaşamaya başlar. Yaşadığı bir çok olaya rağmen hayatta kalmayı başaran Szpilman, Nazilerin yenildiğini de görecektir.

22- The Departed / Köstebek – IMDb: 8,5 ( 2006 )

Polis teşkilatı ile mafya arasındaki savaşın anlatıldığı bir filmdir. Mafya tarafından yetiştirilmiş olan bazı kişiler, oldukça iyi pozisyonlarda polis teşkilatında görev almaktadırlar. Buna karşın, polisin de aynı amaçla yetiştirdiği adamlar da mafyanın içine girmişlerdir. Ama artık zaman her şeyin ortaya çıkacağı bir zamandır. Her iki tarafta da köstebek olduğunun anlaşılması üzerine, köstebeklerin ölümle yüz yüze gelecekleri bir kovalamaca başlar.

23- Casablanca / Kazablanka – IMDb: 8,5 ( 1943 )

Victor Lazlow adındaki direniş örgütü lideri, II. Dünya Savaşı esnasında Alman Konsantrasyon kampından kaçmış ve Casablanca’ya yerleşmiştir.Lazlow, buradan Lizbon’a oradan da Amerika’ya iltica etmek istemektedir. Tüm umutları da Casablanca’nın ünlü gece kulübünü işleten Rick’e bağlıdır. Kaçması için gerekli olan pasaportları o sağlayacaktır. Bununla birlikte Rick’in Lazlow’un öldürülmesini isteyecek kadar bir nedeni de bulunmaktadır. Lazlow’un karısı Ilsa, eskiden kendisini terk ettiğini düşündüğü ve kalbine gömdüğü büyük aşkıdır.

Ailenizle izleyebileceğiniz İMDb puanı yüksek en iyi aile filmleri

24- The Silence of the Lambs / Kuzuların Sessizliği – IMDb: 8,6 ( 1991 )

Clarice Starling, akademiyi başarıyla tamamlamış ve genç bir FBI ajanı olmuştur. Clarice, sapık bir katilin peşine düşer ve elinde tuttuğu kadını kurtarmak için çabalamaktadır. Katil, kurban ettiği kadınların derisini yüzecek kadar psikopat ruhludur. Genç ajan Clarise, katile ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter’la yakınlama planı yapar. Ancak Clarice’in Hannibal Lecter’dan alacağı bilgiler, onun güvenini kazanmasıyla mümkün olabilir.

25- One Flew the Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu – IMDb: 8,7 ( 1975 )

Randle P. McMurphy, eyalet akıl hastanesinde yatmakta olan özgür ruhlu bir mahkumdur. Deli numarası yapar ve kaçıklar olarak adlandırdığı insanların yanına geçmeyi başarır. Burada onun düzensizlik sevdası ile yeni terdeki uyuşturucu rutini karşı karşıya gelir. Dünya kupası karşılaşmaları oynarken, koğuştaki insanların yatıştırıcı ilaçlar alarak orta yerde bornozlarla dolaşmalarına daha fazla dayanamaz. Bu onun için bir savaş demektir. Savaşın bir tarafında McMurphy, diğer tarafında da hemşire Ratched bulunmaktadır. Savaş, koğuştaki insanların kaderini etkileyecektir.

26- Forrest Gump – IMDb: 8,8 ( 1994 )

IQ seviyesi düşük biri olan Forrest Gump, Jenny’yle tanıştığında ona aşık olur. 50’li yıllardan başlayarak 70’li yıllara kadar gelişen pek çok olayla sayesinde aralarında Başkan Kennedy, Başkan Nixon ve Elvis Presley’in de olduğu kişilerle sıra dışı bir şekilde tanışma şansı bulur. Tamamen tesadüf eseri Vietnam Savaşına katılır ve Amerika’nın yakın tarihindeki birçok olaya şahsen tanıklık eder ya da rol alır. Fakat farkında olmadan yaptığı şeylerin önemli sonuçlarının da olacağından haberi yoktur.

27- The Lord of the Rings: The Return of the King / Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – IMDb: 8,9 ( 2003 )

Orta Dünya’nın karalık güçleri son bir savaş için bir araya gelirler. Büyücü Gandalf, Gondor’un ordusunu toparlamak amacıyla hazırlık yapmaya başlar. İlk destek Rohan Kralı Theoden’den gelmiştir. İnsanlık tarihinin en büyük savaşı için bütün savaşçılarını toplar. Oysa insanlar, içlerindeki cesaretlerine rağmen Gondor’u kuşatmış olan düşmanlar karşısında güçsüz durumdadır. Büyük kayıplar verecek olsalar da, Sauron’un gözünü başka yöne çekerek yüzük taşıyıcısının yolculuğu tamamlamasını sağlamak amacıyla bu en zor savaşta birbirlerine iyice kenetleneceklerdir.

28- Schindler’s List / Schindler’in Listesi – IMDb: 8,9 ( 1993 )

Oskar Schindler, Nazi Partisi üyesi Alman bir iş adamıdır. II. Dünya Savaşı döneminde Polonya’daki fabrikasında Yahudi işçiler çalıştırmaktadır. Bir süre sonra 1100 Yahudi’nin hayatını kurtaracak kişidir. Yaşanmış gerçek bir hikayeden esinlenilerek sinemaya uyarlanan filmi Steven Spielberg yönetmiş ve Oscar kazanmıştır.

29- The Godfather / Baba – IMDb: 9,2 ( 1972 )

Film, 40’lı ve 50’li yılların Amerika’sında, İtalyan bir mafya ailesinin öyküsünü anlatmaktadır. Connie, Don Corleone’nin kızıdır ve düğünü yapılmaktadır. Bu sırada ailenin en küçük oğlu ile savaş gazisi Michael babalarıyla barışırlar. Don Carleone, bir suikast nedeniyle artık aile işlerini yönetemeyecek duruma gelir. Bu yüzden de ailenin başına Michael ile abisi Sonny geçer. Onlara danışmanlık yapan Tom Hagen’in desteğiyle, diğer mafya ailelerine karşı savaş açarlar. Bu savaşta eski moda yöntemler de değişecektir.

Yaş 30 olmadan okunması gereken dünya edebiyatından 30 kitap önerisi