X

Virüs kaynaklı hastalıklar hangileridir?

Virüslerin, sağlığımızı tehdit ettiğini hepimiz biliyoruz. Sağlık açısından önemli etkileri bulunan virüslerin bazı durumlarda ise faydalı olsalar da bu yazımızda insanların hastalanmasına neden olan virüslerin ne gibi etkileri olduğundan bahsedeceğiz.

Virüslerin İnsan Sağlığına Ne Gibi Etkileri Bulunmaktadır?

Hava, su, vücut sıvısı, diğer canlılar ya da diğer insanlarla direkt olarak temas edilse dahi bulaşabilen ve hastalıklara sebebiyet veren mikroorganizmalara virüs adı verilir. Herhangi bir enzim sistemi olmadığı için virüsün neden olduğu hastalıklarda antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Bundan dolayı da virüs kaynaklı hastalıkların tedavisinde daha çok bağışıklık güçlendirici aşı ya da serumlar kullanılmaktadır.

Virüsler canlı hücreye girdikten sonra bu hücrenin hakimi olmaya çalışır. Virüsle karşılaşan insan hücreleri, interferon adındaki virüsle savaşan proteinleri salgılarlar. Ancak hücrenin içindeki bulunan virüs bu savaşa karşı kendini hızlıca kopyalamakta ve tekrar üreyebilmektedir. Eğer virüsün bu hızlı üreme ve yayılmasına müdahale edilmezse, sonuç olarak hücrelerin ölmesine bile sebep olabiliyor.

Virüsün Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Bunları kısa kısa başlıklar halinde anlatmak daha doğru olacaktır. Şimdi virüs kaynaklı hastalıklara tek tek bakabiliriz.

  • Grip Virüsü: Daha çok hava ile bulaşan, insanlardaki üst solunum yollarını etkileyen ve genetik olarak RNA materyalini kullanan bir virüs çeşididir. Bu hastalığın tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılmaz. Çünkü virüsten kaynaklı bir enfeksiyondur. Gribin tedavisinde hastalıkların bol miktarda sıvı tüketmesi ve dinlenmesi önerilir. Sıvıların bolca tüketilmesi ile salgılar vücut dışına atılmakta ve iyileşme süreci de hızlanmaktadır. Grip virüslerinin çok çabuk üreyebildiği ve yayılım gösterdiği bilindiği için bir süre sonra grip aşıları da yetersiz kalmaktadır. Sadece virüslerin türü biliniyorsa grip aşısı kullanılabilir.
  • Uçuk (Herpes) Virüsü: Bu hastalık bulaşıcıdır, hastalığın sebebi olan virüsün ismi de herpes simplextir. Genellikle dudak, ağız kenarı ya da genital bölgelerde uçuk vakaları görünür. İçerisinde sıvı olan küçük kabarcıkların olduğu bu hastalık hızlıca başka kişilere bulaşabilmektedir.  Bu hastalığın bulaşmasını önlemek adına hasta ile doğrudan bir temasa girilmemeli hatta hastanın kişisel eşyalarına bile dokunulmamalıdır. Yine uçuk olan bölgede kabarcıklar vardır ve bu kabarcıkların kesinlikle patlatılmaması gerekir. Aksi durumda uçuk diğer bölgelere de yayılır. Eğer uçuk olan bir bölgede karıncalanma ya da kaşınma gibi durumlar söz konusu ise soğuk kompres uygulanabilir ya da uçuk kremi sürülebilir.
  • Kuduz Virüsü: Genellikle kedi, köpek, sincap, tilki gibi memeli hayvanlarda sıklıkla görülmektedir. Bu hayvanlardaki kuduz virüsleri nadir de olsa insanlara geçebilmektedir. Kuduz hastası olan bir köpek bir insanı ısırdığında salyaları sayesinde hastalığını bulaştırabilir. Bu hastalığın bir insana ya da başka bir canlıya bulaşması ile birlikte sinir hücreleri enfekte olur. Kuduz hastalığının en etkili koruma yolu aşı olmaktan geçer.
  • Hepatit B Virüsü: Bu virüs aslında bir tür sarılık hastalığı olan Hepatit B adı ile bilinmektedir. Hepatit B virüsü karaciğerde görülmektedir. Bu virüsten dolayı, kanser ya da siroz gibi tehlikeli hastalıklar görülebilir. Bu virüs; kan ya da vücut sıvısı, doğrudan temas gibi yollarla başkalarına bulaşabilmektedir. Hepatit B virüsüne yakalanmamak için toplu alanlar ya da restoranlar gibi beslenme alanlarından uzak durmak gerekir.
  • AIDS ya da HIV Virüsü: Bu hastalık HIV adı verilen bir virüsten dolayı görülmektedir. HIV aslında bağışıklık yetmezliği virüsüdür. Bu virüsün Afrika’daki bir şempanze türünde grip vakası görülmesine neden olan SIV virüsünün mutasyona uğraması ve insanlarda da AIDS hastalığına sebep olduğu söylenmektedir. Oldukça tehlikeli olan bu virüs, kişilere bulaştığı anda bağışıklık sistemini tamamen çökertebiliyor. Bağışıklık sisteminin çökmesi ile de bu kişiler daha basit hastalıklara yakalansa bile bu hastalığı atlatamayıp ölebiliyor. Hijyenin göz ardı edildiği bir takım tıbbi operasyonlar, cinsel ilişki, kan nakli gibi yollarla AIDS bulaşabilmektedir. Bu hastalığın belirtileri arasında; hızlı bir şekilde zayıflama, halsizlik, yüksek ateş, sürekli öksürük, ağızda mantar enfeksiyonları, derilerde döküntü yaşanması ya da sindirim sisteminin bozukluğu gösterilebilir.  Bu hastalıktan korunabilmek için öncelikle olarak cinsel ilişki sırasında korunmalı, yine devletin kontrol ettiği kuruluşlardan hizmet alınmalıdır.
  • Diğer Virüsler: Yukarıda saymış olduğumuz virüslerin haricinde insanların hastalanmasına neden olan çok sayıda virüs bulunmaktadır. Bunlara; zika virüsü, zona virüsü, ebola virüsü, domuz gribi, kuş gribi, sars virüsü, kabakulak virüsü, kızamık virüsü, çocuk felci virüsleri örnek olarak gösterilebilir.