Yaş 30 olmadan okunması gereken dünya edebiyatından 30 kitap önerisi

Dünya edebiyatında önemli yerlere sahip olan 30 kaliteli kitap listesini siz değerli okurlar için oluşturdu. En başta şunu belirtmek istiyorum, eğer listede olmayan kitaplar varsa, lütfen yorum yaparak belirtin ve listeyi güncelleyelim.

Bu kitap önerisi listesinde,  dünya edebiyat tarihinde yer edinmiş birbirinden değerli kitapları siz kitap severler için bir araya topladık, size önerimiz eğer okumadıysanız, bu kitapları 30 yaşına girmeden (Yaş 30’u geçtiyse yine de okuyun) kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz. İşte, detaylar;

1- Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

1960 yılında yayınlanmış Pulitzer ödüllü bir romandır. Modern Amerikan Edebiyatı’nın klasikleri içinde sayılan bu romanda, yazarın 1936’da 10 yaşındayken başından geçen bir olayı esas almaktadır. Yaşamakta olduğu kasabanın yakınlarında gerçekleşen olayın, kendi ailesi ve komşularındaki etkilerini değerlendirerek kaleme aldığı bir eserdir.

Dünyanın en çok satan romanları arasına giren Bülbülü Öldürmek adlı roman, başrolünde Gregory Peck’in olduğu bir filme de çekilmiştir.

2- Siddhartha – Hermann Hesse

Buddha yani Siddhartha Gautama’nın hayatının anlatıldığı bir romandır. Budizm felsefesini her yönüyle işleyen ünlü bir eserdir. Romanın kahramanı olan Siddhartha aynı Buddha gibi bir prenstir ve gerçek bilgiyi elde edebilmek için hiçbir şeye aldırmadan sarayını ve ailesini terk edip ormana yerleşir.

Bir dilenci olarak hayatını sürdüren Siddhartha, Buddha ile karşılaşır ve uzun sohbetlere girerler. Siddhartha’ya budizmin içrek yapısını ve felsefesini anlatır. Daha sonra bir şehre yerleşen Siddhartha ticaret yapmaya başlar. Burada evlenir, ancak ilerleyen dönemde içinde olduğu boşluğun baskısı yüzünden karısını, varlığından haberdar olmadığı bebeğini ve tüm servetini terk edip münzevi hayatına yeniden döner.

3- Çanlar kimin için çalıyor – Ernest Hemingway

Bir savaş romanı olarak 1940’ta Hemingway tarafından yazılan bu romanda, Amerikalı bir İspanyolca profesörü olan Robert Jordan’ın bakış açısından İspanyol iç savaşı döneminde savaşın ne denli anlamsız olduğu sorgulanır. Savaşta yer alan Robert Jordan, Segovia şehrinin ele geçirilmesinde destek sağlamak için bir köprüyü havaya uçurmakla görevlendirilmiştir. Eserde yer alan bütün kahramanlar, verilen bu görevin kendi ölümlerine yol açacağını düşünmektedirler ve ne için öleceklerini sorgularlar.

4- Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Roman, Anthony Burgess’in en güzel eserlerinden biridir. Roman, 1960’lı yılların değişim sancılarını yansıtmaya çalışmaktadır. Toplumdaki bireylerin hangi oranda özgür hangi oranda baskı altında tutulması gerektiğini ve bunun neticelerini irdelemektedir. Bunları eserdeki kahramanın hayatında aktarmaktadır.

1971 yılında Stanley Kubrick tarafından sinemaya aktarılmış olan bir eser olup, film kült filmler arasında kendine çok iyi bir yer edinmiştir. İngiliz bir genç grubunun kurduğu çeteye kara mizah anlayışıyla yaklaşmaktadır. Şiddet ve uyuşturucu bağımlılığı doğrudan tüm yalınlığı ile anlatılmıştır.

5- Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George Orwell

Politik bir roman olan Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, distopik bir dünyada geçmektedir. Bu tür romanların en ünlülerinden biridir. Kitapta geçen “Big Brother” tanımı günümüzde de kullanılan bir ifadedir. Kitapta yer alan “düşünce polisi” gibi kavramlar da bu kitap sayesinde literatüre kazandırılmıştır.

6- Savaş ve Barış – Lev Tolstoy

İlk olarak 1869 yılında yayınlanan roman, Dünya Edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Beş asil aileden örnekler sunarak, Rusya’nın Fransa tarafından istila edilmesi, yaşanan olaylar, Napoleon döneminin Rusya toplumuna olan etkisi ve ortaya çıkardığı sonuçları anlatmaktadır. Newsweek’in 2009’da derlediği Top 100 kitaplar listesinde ilk sırayı almıştır.

7- Toplum Sözleşmesi – Jean Jacques Rousseau

Toplum Sözleşmesi eseri ile Rousseau, bu kuramı popüler bağımsızlık üzerine kurgu yapmıştır. Kitapta özgürlüğün ancak insanların yasamada doğrudan yönetime sahip olmalarıyla var olabilir. Bazı durumlarda insanlar temel kuralları tercih edebilmeli ve gerekli olduğunda da değiştirebilmeli.

İnsanların bir kısmı bireyci bir anlayışta olabilir ve kendi çıkarlarını toplum çıkarlarının önüne koyabilir. Ancak toplumsal yapının bir parçası olan kişi, bireyciliği bir tarafa koyarak toplumsal bir irade ortaya koymaya çalışacaktır. Bundan dolayı hukuk, toplumlar için neyin yararlı olduğuna karar vermeli, toplum fertleri de buna rıza göstermeli veya zorla rıza göstermeleri sağlanmalıdır.

8- İnsan Hakları – Thomas Paine

Özgün ismi Rights of Man olan bu eser, İngiliz asıllı Amerikalı siyasetçi Thomas Paine tarafından 1791 yılında kaleme alınmıştır.

9- Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Kolombiyalı yazar Marquez’in 1967’de Meksika’ya ilk kez gittiğinde yazdığı eserdir. 1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü almış bir yazardır. Marquez’in çocukluk yıllarının geçtiği Aracataca, kitapta Macondo adıyla ele alınarak fantastik bir kurgu yapılmıştır. Kitabında neyi amaçladığını ise; Çocukluk yıllarını sanatsal bir dille geride bırakmak sözleriyle anlatmaktadır.

10- The Wisdom of the Desert – Thomas Merton

Dünya edebiyatında yerini almış olan bu eserinde mutlaka okunması gerekiyor.

11- Kıvılcım Anı – Malcolm Gladwell

Ortaya attığı teorilerinin doğru bir şekilde uygulanması halinde, işletmelerin çok daha etkin yönetileceğini, ürünlerinin satış grafiklerinde patlama yaşanacağını, ayrıca insan davranışlarında değişiklikler yaratacağını anlatmaktadır. Kıvılcım Anı ifadesi; Bir fikir, bir trend veya sosyal bir davranışın belirli bir eşiği aşarak kıvılcım aldığı, çok çılgınca çevresine yayıldığı sihirli bir andır. Nezle olan bir kişinin bile salgın başlatmaya yeterli olabileceği gibi, çok küçük de olsa isabetli bir adım veya değişim de bir trendin oluşması, ortaya çıkan yeni bir ürünün kitlesel olarak rağbet görmesi ve suç işlemede düşüş kaydedilmesinde yeterli olabilecektir. Yazarın bu kitabı, insanların ürün pazarlaması ve fikir aktarımı ile ilgili düşüncelerini tüm dünyada temelden değiştirmiştir.

Dünya genelinde en çok satan 25 kitap

12- Türlerin Kökeni – Charles Darwin

1859 yılında İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin tarından yazılan kitabın orijinal ismi “ doğal seçilim yoluyla türlerin kökeni ya da hayat kavgasında avantajlı ırkların korunumu üzerine” dir. Türlerin Kökeni, Darwin’in 1831-1836 yılları arasında HMS Beagle gemisiyle gerçekleştirdiği gezi sonrası, daha çok Galapagos adalarında yaptığı gözlemlerle şekillenmiş biyolojik evrim kuramı üzerine bir çalışmadır.

Marx ve Engels tarafından da ilgi gören bir çalışmadır. Engels, kitap için “Şu anda okumakta olduğum Darwin, tek kelimeyle muhteşem.” Marx da “Bizim görüşlerimizin doğal tarih temelini içine alan kitap işte bu.” demiştir.

13- Söğüt Ağaçlarındaki Rüzgar – Kenneth Graham

1908 yılında yayınlanan eser, çocuk klasikleri arasına girmiş olan ve halen sevilen bir öyküdür. Hikayedeki her bir karakter bireysel bir kişilikte anlatılmıştır. Yazar, İngiltere’nin kırsal kesinlerini mevsimlere göre oldukça etkileyici şekilde anlatmıştır. Kitabın dili hem nükteli hem de şiirseldir. Bu öykü zamana meydan okuyan ve her çocuğun mutlaka okuması gereken bir eserdir.

14- Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien

Epik fantezi türünde bir roman olan Yüzüklerin Efendisi, Oxford Üniversitesinde profesörlük yapan İngiliz filolojist J.R.R. Tolkien tarafından yazılmıştır. Hikayenin büyük bir kısmı II. Dünya Savaşı yıllarında 1937 – 1949 arasında fasılalarla yazılmıştır. 1937 yılında çocuklara yönelik kaleme aldığı Hobbit hikayesinin devamı niteliğindedir. 150 milyondan daha fazla bir satış rakamına sahip olan eser, beyazperdeye de aktarılmış, yeni ve daha çok hayran kitlesi kazanmıştır.

15- Savaş Sanatı – Sun Tzu

Savaş ve askeri taktikler üzerine M.Ö 6’ıncı yüzyılda yazılmıştır. Eser, savaşın farklı yüzlerini ele alan ayrı ayrı 13 bölümden oluşmaktadır ve askeri stratejilerin ve taktiklerin en temel kitabı olarak kabul edilmektedir.

Stratejiler üzerine yazılan en iyi ve en eski çalışmalardan olan Savaş Sanatı, yüzyıllar boyu askeri alanda büyük bir etki meydana getirmiştir. 21. yüzyılın başlarından itibaren iş dünyasında ve ekonomide de dikkate alınan bu kitap, siyasetten spora sanattan bilime kadar pek çok ismi etkilemiştir.

16- David Copperfield – Charles Dickens

1812 – 1870 yılları arasında yaşamış olan İngiliz yazar Charles Dickens’in, o dönemdeki İngiltere’nin sosyal kötülüklerini ve aşağı halk tabakasını ustalıkla betimleyen ünlü romanıdır. Dickens, İngiliz eğitiminin zorbalığını, kimsesiz çocuklar ve bu çocukların emeklerinin sömürülmesini başlıca konusu yapmıştır. Bu kitapla üne kavuşan Dickens’ın bu kitabını okuduğunuzda onun daha da hayranı olacaksınız.

17- Four Quartets – T.S. Eliot

Eliot’un bu eserini de mutlaka okumanız gereken romanların arasına almalısınız.

18- Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

1925 yılında yayınlanan roman, 1922 yaz aylarında New York ve Long Island’da geçer. Amerikan rüyası düşüncesine karşı çıkan ve bunun için kaleme alınan romanda 1920’li yılların ekonomik durumu, I. Dünya Savaşı yıllarındaki bunalım ve yaşanan kargaşa anlatılır.

19- Çavdar Tarlasında Çocuklar – J.D. Salinger

Gönülçelen olarak da adlandırılan bu roman, ilk 1951 yılında İngiltere ve Amerika’da basılmıştır. Açık saçık ve ahlak dışı olarak nitelendirildiği için, Amerika’nın tutucu birçok bölgesinde yasaklı olmuştur. Modern zamanların başyapıtı şeklinde ifade edilen roman, halen bazı Amerikan kütüphanelerinde yasaklı olsa da, hem en çok yasaklatılan hem de en çok okutulan roman olma özelliğini taşımaktadır.

20- Madde 22 – Joseph Heller

1953 yılında yazılmaya başlanan roman 1961 yılında yayınlanmış, hicivli ve kısmen tarihseldir. 1943 yılında II. Dünya Savaşı döneminde geçen roman, yirminci yüzyılın en önemli edebi eserlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Olayların farklı karakterlerin yönünden anlatan, zaman çizgisinin sıra dışı bir şekilde geliştiği, üçüncü kişi anlatımı ile kaleme alınan bir romandır.

Hikayede Amerikan ordusu hava kuvvetlerinde B-25 bombardımancısı Yüzbaşı John Yossarian baş roldedir. Yaşanan olayların büyük bir çoğunluğu kurgusal 256. filonun konuşlandığı Akdeniz’de İtalya’nın Pianosa adasında geçmektedir. Romanda Yossarian ve diğer askerlerin görevlerini yapıp, evlerine dönebilmek için kamptaki yaşadıkları ve ruh sağlıklarını koruma çabaları ele alınmaktadır.

21- Prens – Niccolo Machiavelli

Politika konusunda bilimsel bir inceleme olarak Floransalı yazar Machiavelli’nin 1513 yılında yazdığı, ancak 1532’de basılabilmiş eseridir. Machiavelli’nin ölümünden 5 yıl sonra yayınlanan ve bilinen en ünlü eseri olan kitap, Makyevelist düşüncenin temelini oluşturmaktadır.

22- Suç ve Ceza – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Raskolnikov, fakir bir gençtir ve hukuk fakültesini başarılı olmasına rağmen mali nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kalır. Paranın, parayla neler yapılabileceğini bilmeyen aşağılık insanların elindeyken, topluma çok önemli katkı sağlayabilecek kişilerin para sıkıntısı çekmesinin ne kadar yanlış olduğunu düşünen bir gençtir. Bu durumu düzeltebilmek amacıyla zengin ve yaşlı bir tefeciyi, ayrıca onun kız kardeşini de öldürür. Kendisini kimsenin görmediğine inandığı halde, bir takım tesadüfler neticesinde kendisini çok büyük bir tedirginlik içinde bulur. Raskolnikov, artık insanlığını ve masumiyetini yitirmiş biridir. Sonya’ya işlediği cinayetleri itiraf eden genç Raskolnikov, polise teslim olarak cezasını çekmek için Sibirya’ya gönderilir.

23- Devlet – Platon

Devlet felsefesi üzerine yazılan en temek kaynaklardan biri olan eser, Sokrates’in mutlu ve sağlıklı bir toplum hayatına yönelik düşündüğü devlet modelini anlatmaktadır. Bunun yanı sıra mutluluk felsefesini de temel almaktadır. Platon tarafından yazılan eserde, hocası Socrates’in konuşmaları vardır. İdeal bir devletin nasıl olması gerektiği anlatılan eserde, insanlar üç sınıfa ayrılmıştır. Bunlar; Çiftçi, zanaatkar ve işçi gibi çalışanlar, bekçiler ya da askerler ve yöneticilerdir. İşçi sınıfı çalışarak devletin maddi gereksinimlerini karşılar, askerler veya bekçiler toplumda güvenliği sağladığı gibi dışarıya karşı devletin varlığını korurlar, yöneticiler de devleti yönetirler.

Bu devlette her bir sınıfın ayrı bir erdemi bulunur. İşçi sınıfının ki kanaatkar olmak, asker veya bekçi sınıfının cesaret, yöneticilerin de bilgeliktir. Bu devlet modelinde kadın ve erkek eşitliği de vardır. Platon’un ütopik devlet anlayışı, hem doğuda hem de batıda savunucular bulmuştur.

24- Doğal Yaşam ve Başkaldırı – Henry David Thoreau

Yazar ilk çevrecilerden biri ve naturalist inancın bir parçasıdır. 1817-1862 yılları arasında yaşamış olan Thoreau, doğayla iç içe yaşamak amacıyla 1845 yılında Walden gölünün kıyısında bir kulübe inşa etti. Burada hayatını sürdüren yazar doğayı gözlemledi, çiftçilik yaparak bu düşünce ve gözlemlerini günlük haline getirdi.

25- Lolita – Vladimir Nabokov

1955 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te yayınlanan roman Vladimir Nabokov’un ingilizce olarak kaleme aldığı bir eserdir. Romanın ana karakteri olan Humbert Humbert’in ergenlik dönemindeki genç kızlara karşı olan tutkusunu ele almaktadır.

26- Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie

Kitapta zamanla geçerliliği ispatlanmış öğütler, elli yılı aşkın bir süredir pek çok ünlü insanı hem özel hem de iş hayatlarında başarıya ulaştırmıştır. Bu kitapla, diğer insanların onlarla aynı fikirde olmalarını ve onlardan hoşlanmalarını sağlamanın, onları kırmadan fikirlerini değiştirmenin yollarını öğrenebilir, hayatın daha kolay ve yaşanabilir olduğunu görebilirler.

Hayal edilen ya da hayalleri süsleyen bir işin peşine düşüldüğünde insanlar bunu elde edebilirler. Mevcut işlerinde çok daha iyi olmak için çaba gösterirler ve bunu da başarırlar. Mevcut koşulları değiştirip kendi menfaatlerine en uygun şekle çevirebilirler. Günümüzde de okuyucuların, potansiyellerinin en tepe noktasına ulaşabilmeleri için yeniden uyarlanmıştır.

27- İş Bitirici – David Allen

Bu kitabı okuyarak, özel yaşantınızda ve iş hayatınızda verimliliğinizi, üretkenliğinizi ve kişisel yapılanmanızı geliştirebilirsiniz. Günümüz dünyasında geçmişin yöntemleri artık işe yaramıyor. David Allen bir eğitmen ve işletme danışmanı olup, pek çok insana stressiz performansın yollarını anlatmaktadır. Yazarın anlattığı şeyler karmaşıklıktan uzak, rahatlama yeteneği ve üretkenlikle doğru orantılı olanlardır. Yani, zihnin boş olması ve düşüncelerin düzenlenmesi durumunda etkili neticeler alınabilir, üretim potansiyeli açığa çıkarılabilir. Aşırı efor sarf etmeden en doğru tempoyu nasıl bulabileceğinizi gösterecek, iş ve sosyal hayatınızın biçimini bütünüyle değiştirebilirsiniz.

28- Usta ile Margarita – Mihail Bulgakov

Bir dergide yöneticilik yapan kişinin göl kenarında Şeytan’la karşılaşması ile başlayan romanda, şeytanın Moskova’da kaldığı süre içinde insanların ikiyüzlülüğü ifşa edilmektedir. Yazar, ironik bir üslupla Stalin döneminin fantastik bir panoramasını çizmektedir. Kurgusu sürükleyici olup iki farklı zamanı anlatmaktadır. Yaşananların çok büyük bir bölümü Stalin döneminde Moskova’da geçmekte, diğer taraftan da İsa’nın çarmıha gerilmesi de tarihsel gerçekliğin dışında anlatılmaktadır. Kitaptaki iki farklı zaman diliminin benzerliğinin yanında, Bulgakov roman içinde roman özelliğini kullanarak post modern edebiyatın öncülüğünü yapmış olan bir yazardır.

29- Gazap Üzümleri – John Steinbeck

Amerika’da 1929 Dünya ekonomik bunalımı başlamıştır. Bu dönemde küçük toprak sahipleri tüccarlar ve bankalarca aldatılmaktadır. İnsanlar yoksulluk, zorbalık, kuraklık ve açlık nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalmışlardır. 1930’lu yıllarda yeni bir başlangıç için 3 milyondan fazla insanın Kaliforniya’ya yerleştiği bu dönemlerde, ailelerin parçalanması anlatılmaktadır. Bunlar yaşanırken de tüm göçmenlerin tek bir aile oluşunun üzerinde durulmaktadır.

30- Sineklerin Tanrısı – William Golding

1954 yılında yayınlanan alegorik bir romandır. William Golding Nobel edebiyat ödülüne layık görülmüş İngiliz bir romancı ve şairdir. Bu kitabın konusu, II. Dünya Savaşı sonrasında gerçek olmayan bir nükleer savaş esnasında geçmektedir. Mercan adasına karşılık; Mercan Adasındaki çocuklarla gençlerin iyilik potansiyellerini anlatmaktan daha ziyade, kökendeki vahşiliğe gerçekleşen dönüşü anlatır.

Yazar, bu kitabını II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan vahşetin etkisi ile insanın doğasında var olan ve içinden gelen kötülüğün sorgulanmasına yönelik kaleme almıştır. Yayınlandığının ilk yıllarında İngiliz halkı çocukları kötü gösterdiği için tepkiyle karşılansa da, yakın zaman içinde iki çocuğun masum bir çocuğu dövüp öldürmesi üzerine aniden ilgi çekmiş ve tepkiler azalmıştır.